/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W przyszłym roku ruszy budowa fabryki mebli

Rzeczpospolita

Autor: Piotr Górski
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-09-22


Nowa fabryka mebli tapicerowanych powstanie w okolicach Chodzieży. Aby mogło dojść do jej wybudowania, Rada Ministrów w końcu sierpnia znowelizowała rozporządzenie w sprawie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Strefę powiększono, wyłączając ze starachowickiej SSE powierzchnię nieprzydatnych inwestycyjnie gruntów i utworzono podstrefę w Podaninie koło Chodzieży.

Wiosną przyszłego roku ma tam rozpocząć się budowa fabryki mebli tapicerowanych i stelaży drewnianych. Szacowany koszt inwestycji to 100 mln zł, zatrudnienie znajdzie tam docelowo 1000 osób.

Adam Szejnfeld, przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki, podkreśla, że na specjalnych warunkach fabryka funkcjonować będzie do 2017 r., kiedy, zgodnie z umową akcesyjną, zlikwidowane zostaną w Polsce specjalne strefy ekonomiczne. W tym samym czasie działalność zakładu zatrudniającego 1000 osób w Podaninie przyniesie budżetowi ok. 480 mln zł (m.in. z podatku od osób fizycznych i z podatków pośrednich). Budowa planowana jest w trzech etapach. Pierwszy powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku i po 12 miesiącach, w nowej hali o powierzchni 42 tys. mkw. planowane jest rozpoczęcie produkcji.

Europol-Meble SA zatrudnia ok. 1500 osób. Niemal całość produkcji (99 proc.) trafia na eksport, głównie do Niemiec. Miesięczna sprzedaż to 3,5 mln euro. Europol-Meble w 90 proc. jest własnością kapitału niemieckiego i należy do grupy Polipol specjalizującej się w produkcji i sprzedaży mebli tapicerowanych. Holding kontroluje 4 firmy w Polsce, 2 w Niemczech i jedną w Rumunii.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz