DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie Lasy Państwowe w Brukseli

LP

Autor: Małgorzata Kołodziejczyk
Źródło: LP
Data: 2005-09-20


Trzy pnie drzew – sosny, jodły i buka - symbolizujące skład gatunkowy lasów Lubelszczyzny, stanęły w budynku im. Altiero Spinelliego – głównej siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Był to jeden z elementów ekspozycji przygotowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie, prezentowanej w dniach 12-16 września br w ramach promocji Lubelszczyzny w Brukseli.

„Stoisko Lasów Państwowych budziło ogromne zainteresowanie wśród eurodeputowanych, którzy nie tylko licznie je odwiedzali ale też interesowali się polskim leśnictwem i bogactwem polskiej przyrody” – podkreśla prof. Zbigniew Zaleski, główny inicjator projektu, poseł do Parlamentu Europejskiego Platformy Obywatelskiej. Lasy Lubelszczyzny w szczególności ale też Lasy Państwowe w Polsce prezentowali: Jakub Siewko z DGLP w Warszawie, Andrzej Tyrawski z RDLP w Lublinie oraz Andrzej Wediuk, z LKP „Lasy Janowskie”, którzy udzielali informacji w języku angielskim i niemieckim. Promocja Lubelszczyzny objęła szereg działań marketingowo-promocyjnych, dzięki którym ponad 700 uczestników spotkania mogło zapoznać się z historią, kulturą, nauką, przemysłem a także gospodarką leśną Lubelszczyzny.

Na ekspozycji Lasów Państwowych znalazły się m.in. albumy o polskich lasach, foldery, płyty CD prezentujące walory przyrodnicze Polski oraz mapy przyrodnicze. Zdjęcia z LKP „Lasy Janowskie” zaprezentowano na 3 bilbordach; duże zainteresowanie wzbudziły także filmy o Roztoczańskim Parku Narodowym i lubelskich parkach krajobrazowych. „Lasy są niewątpliwie wielkim atutem Lubelszczyzny” – podkreśla prof. Z. Zaleski dodając, iż eurodeputowanych z wielu krajów zainteresował także model polskiego leśnictwa państwowego. „W trakcie spotkań zrodził się pomysł zorganizowania wycieczki członków Parlamentu Europejskiego do Polski i obejrzenia polskich lasów od Lubelszczyzny po Puszczę Białowieską a także zapoznanie się zasadami funkcjonowania Lasów Państwowych”- dodaje prof. Zaleski.

W ramach zaproszenia na promocję Lubelszczyzny każdy z eurodeputowanych otrzymał album o Lubelszczyźnie pt. „From Lublin Union to Europen Union” ( z bardzo interesującym rozdziałem przyrodniczo-leśnym) , wydany specjalnie na potrzeby tego projektu oraz butelkę nalewki kresowej. „Ogromne zainteresowanie smakoszy wzbudził na ekspozycji leśnej miód z Lasów Janowskich a także chleb upieczony według 100-letniej receptury” – podkreśla A. Tyrawski. Z kolei prof. Zbigniew Zaleski zachwalał wśród eurodeputowanych albumy: „Lasy i leśnictwo Lubelszczyzny” oraz „Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie”. Obie pozycje są doskonałą wizytówką całego terenu RDLP w Lublinie, jak również Nadleśnictwa Janów Lubelski.

W oficjalnym dniu promocji Lubelszczyzny w Brukseli wzięli udział m.in przewodniczący największej grupy parlamentarnej PP-ED Hans Gert Poettering, przedstawiciele Josepha Borella – przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Jose Barosso – przewodniczący Komisji Europejskiej. Stronę polską reprezentowali: Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski i Janusz Lewandowski. Prof. Zbigniew Zaleski oraz litewski eurodeputowany V. Landsbergis – pierwszy prezydent niepodległej Litwy – odsłonili kopię obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, po czym złożyli na niej wspólnie podpisy. Wcześniej lubelscy aktorzy zaprezentowali przedstawianie teatralne: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, a te dwa symboliczne wydarzenia pokazały wszystkim , jak historia zatoczyła koło i po kilkuset latach w gmachu Parlamentu Europejskiego przedstawiciele Polski i Litwy spotykają się jako członkowie nowej Unii. „V. Landsbergis kilkakrotnie odwiedzał stoisko Lasów Państwowych i wiele o nich z nami rozmawiał” – podkreśla A. Tyrawski dodając jednocześnie, że materiały o polskich lasach rozsyłane będą do osób, które się nimi zainteresowały i złożyły takie zapotrzebowanie.
Promocja regionu lubelskiego, w tym lubelskich lasów, była największym tego typu wydarzeniem w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Małgorzata Kołodziejczyk Specjalista ds. mediów RDLP Lublin Małgorzata Kołodziejczyk
Specjalista ds. mediów RDLP Lublin

Polskie Lasy Państwowe w Brukseli (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz