DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niezagrożony rynek paliwowy w Polsce

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-16


Obecnie nie ma zagrożeń w zakresie dostaw paliw na krajowy rynek – wynika z konsultacji, jakie przeprowadziło Ministerstwo Gospodarki i Pracy z kluczowymi polskimi przedsiębiorstwami naftowymi. Jednocześnie ministerstwo zwraca się z apelem do wszystkich użytkowników o ograniczenie zużycia paliw ciekłych.<

Gwałtowna reakcja rynku ropy naftowej i paliw na wiadomości o szkodach wyrządzonych przez huragan Katrina spowodowały, że Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Agencja Rezerw Materiałowych oraz Nafta Polska S.A. podjęły robocze konsultacje z kluczowymi przedsiębiorstwami naftowymi w celu uzyskania informacji na temat stopnia zaspokojenia rynku, wpływu zakłóceń, wywołanych przez huragan Katrina na dostawy ropy i produktów naftowych na polski rynek oraz przewidywań na najbliższe tygodnie.
Z informacji otrzymanych w ramach konsultacji wynika, że dotychczas realizowane dostawy w pełni zaspokajają rynek, choć od 2-3 tygodni występuje zwiększony popyt ze strony odbiorców hurtowych.

Przyczynami tego wzrostu są:

 • sezonowy wzrost konsumpcji (trwający sezon urlopowy, żniwa, gromadzenie zapasów na zimę),
 • wyraźny spadek importu (zwłaszcza oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego) z kierunków wschodnich przez tzw. odbiorców niezależnych oraz – w mniejszym stopniu - z kierunku zachodniego.

  W I półroczu br. udział w polskim rynku importu gotowych paliw wzrósł do średnio 25 proc., ze znacznym zróżnicowaniem w zależności od rodzaju paliwa. W kontekście rejestrowanego w ostatnich tygodniach spadku importu oznacza to wzrost presji na krajowych producentów.
  Zarówno obecnie, jak i w najbliższych kilku tygodniach, najbardziej napiętym segmentem międzynarodowego rynku paliw ciekłych będą benzyny silnikowe. Sytuacja ta związana jest z wysokim popytem na to paliwo, zwłaszcza ze strony odbiorców amerykańskich.
  Uwzględniając obecną sytuację, Ministerstwo Gospodarki i Pracy będzie kontynułowało bieżący monitoring rynku w celu identyfikacji ewentualnych problemów w zaopatrzeniu rynku w paliwa i podjęcia odpowiednich działań, które je wyeliminują.
  W celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw paliw na krajowy rynek, Agencja Rezerw Materiałowych oraz przedsiębiorstwa naftowe (producenci i importerzy), w oparciu o ustawę z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw utrzymują obowiązkowe zapasy paliw ciekłych. Obecnie, w systemie zapasów „kryzysowych” zgromadzonych jest ok. 821,8 tys. ton produktów naftowych oraz ponad 2 mln ton ropy. Zapasy te zabezpieczają ponad 60 dniową konsumpcję produktów naftowych na rynku polskim. Znajdują się w pełnej dyspozycji Ministra Gospodarki i Pracy. W przypadku zakłóceń w dostawach paliw, zapasy mogą być szybko wprowadzone na rynek.
  Uwzględniając obecną sytuację w zakresie dostaw na rynek oraz stan zapasów kryzysowych paliw ciekłych, po konsultacjach z kluczowymi polskimi przedsiębiorstwami naftowymi, Ministerstwo Gospodarki i Pracy nie widzi zagrożeń w zakresie zabezpieczenia rynku paliw.
  Jednocześnie biorąc pod uwagę sytuację na rynku międzynarodowym, wywołaną przez huragan Katrina oraz zwiększone zapotrzebowanie na dostawy produktów naftowych z Europy, Minister Gospodarki i Pracy zwraca się z apelem do wszystkich użytkowników o ograniczenie zużycia paliw ciekłych.
  Badania, prowadzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną potwierdziły, iż dobrowolne działania konsumentów, takie jak:
 • ograniczenie prędkości prowadzonych pojazdów do poziomu, przy którym zużycie paliwa jest najniższe
 • ograniczenie wykorzystania samochodów w przejazdach na krótkie dystanse
 • zmniejszenie rekreacyjnego wykorzystania samochodów w weekendy itp. mogą w znacznym stopniu przyczynić się do oszczędności w zużyciu paliw ciekłych.

  Ministerstwo Gospodarki i Pracy


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz