DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

PGNiG: giełda i podwyżki cen gazu

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-16


Od października wzrosną rachunki za gaz
To powinno ucieszyć inwestorów, którzy wzięli udział w ofercie publicznej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ci, którzy na gazie gotują i gazem ogrzewają mieszkania, będą narzekać.

W najbliższą sobotę na specjalnej sesji warszawskiej giełdy zostaną przydzielone akcje PGNiG dla indywidualnych inwestorów. Czeka ich niespodzianka. Dzień wcześniej Urząd Regulacji Energetyki ma ogłosić nowe stawki opłat za gaz, które wejdą w życie od października. Potwierdził nam to Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE. Przyznał, że nowe ceny będą wyższe.

*
Akcje PGNiG zadebiutują w piątek, 23 września. Dotychczas każdy debiut dużej spółki wpływał pozytywnie na koniunkturę, gdyż wraz z nim pojawiali się na giełdzie nowi inwestorzy zagraniczni. Tak było w przypadku PKO BP, a wcześniej PKN Orlen.
Cena emisyjna PGNiG (2,98 zł), ustalona w górnej granicy widełek, wynikała z dużego popytu zgłoszonego przez inwestorów instytucjonalnych i zagranicznych. Wiadomo, że ponad 92 proc. wyniesie redukcja zleceń w transzy inwestorów indywidualnych. Czy po rozliczeniu oferty środki zwrócone inwestorom trafią na giełdę?

Najbardziej mogą wzrosnąć ceny dla klientów, którzy kupują najmniej gazu. W ich przypadku koszty dostarczenia paliwa są najwyższe. Prawo zaś nie pozwala dotować jednej grupy klientów kosztem innych. W przeszłości klienci indywidualni płacili za gaz mniej kosztem firm.
Będzie to już trzecia w ostatnich miesiącach podwyżka cen gazu. Gorzej, że na październikowej podwyżce chyba się nie skończy

źródła: Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz