/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lepiej niż w budownictwie - Wyniki producentów stolarki

Rzeczpospolita

Autor: Artur Burak
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2003-10-12


Największe w Polsce firmy produkujące stolarkę wykazały niewielki wzrost sprzedaży - wynika z danych Stowarzyszenia Producentów Stolarki Budowlanej. Robert Klos, wiceprezes stowarzyszenia uważa, że tegoroczna dynamika sprzedaży powinna być podobna jak w 2002 r.

W ubiegłym roku największym w Polsce producentem stolarki budowlanej była nowosądecka firma Fakro, wyspecjalizowana w wytwarzaniu okien dachowych. Nie zgodziła się upublicznić swych danych o sprzedaży. Wiadomo jedynie, że przekroczyła 200 mln zł (w 2001 r. - 179 mln zł).

Druga na liście Porta KMI Poland produkuje wyłącznie drzwi. Jej przychody w ubiegłym roku wyniosły 176 mln zł i były o 31,3 proc. większe niż przed rokiem. Pozostałe firmy z rankingu, których sprzedaż przekracza 100 mln zł (Stolarka Wołomin, Stolbud Włoszczowa i Velux Polska) zanotowały spadek sprzedaży. Największy procentowy wzrost zanotował Bumet. Jego przychody w ubiegłym roku wyniosły 13,9 mln zł, o 144 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy spadek, o prawie jedną czwartą do 67,1 mln zł zanotowała Trasko Al.

Spośród największych w Polsce firm, które ujawniły swoje dane (na 50 sklasyfikowanych przedsiębiorstw informacje o sprzedaży za 2001 i 2002 rok podało 37), na rynku najlepiej radziły sobie te najmniejsze. Dziesięć największych firm zanotowało w ubiegłym roku wzrost sprzedaży o 3,8 proc. W przypadku kolejnej dziesiątki wyniósł 1,4 proc., a następnej 0,9 proc. Natomiast grupa 7 ostatnich w zestawieniu producentów zwiększyła sprzedaż o 9,9 proc.

Ranking nie podaje wyników osiągniętych przez firmy w 2001 i 2002 r.

- Wiele firm nie podało zysków lub strat, dlatego zdecydowaliśmy, że w ogóle nie będziemy publikowali danych o wynikach - wyjaśnia Robert Klos

Jego zdaniem cała branża miała w ubiegłym roku niewielką rentowność. W tym roku według wiceprezesa można się spodziewać, że wzrost sprzedaży wyniesie około 2 - 3 proc., podobnie jak w ubiegłym roku. Jest to i tak sukces w odniesieniu do znacznego spadku produkcji budowlano-montażowej w ubiegłym roku.

Z analizy stowarzyszenia wynika, że na polskim rynku najlepiej sprzedają się okna najtańsze, a to powoduje, że coraz częściej preferowane są okna z PCV.

- W ubiegłym roku sprzedano więcej okien z tworzyw sztucznych niż drewnianych. Spodziewam się, że ta relacja może się zmieniać na korzyść okien drewnianych w miarę wzrostu zamożności gospodarstw domowych - dodaje Robert Klos

Jego zdaniem trudno dziś ocenić, jakie okna będą się lepiej sprzedawać za kilka - kilkanaście lat. Zwraca on uwagę, że na rynku niemieckim większą popularnością cieszą się okna z tworzywa, zaś w krajach skandynawskich drewniane.

Robert Klos ocenia, że w tym roku niektórzy mniejsi producenci stolarki mogą się połączyć. Wśród największych firm nie spodziewa się istotnych zmian. Nie należy oczekiwać, żeby wzrosło zainteresowanie inwestorów zagranicznych tą branżą. W ubiegłym roku nie pojawił się żaden liczący się nowy "gracz".

- Te firmy, które chciały wejść na polski rynek, już na nim są. Być może zainteresowanie branżą wzrośnie, gdy poprawi się koniunktura, a z nią rentowność - dodaje Robert Klos.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz