DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polacy na holenderskim rynku pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-12


W dniu 6 września ukazały się trzy artykuły dotyczące obecności Polaków na holenderskim rynku pracy. Dziennik De Telegraaf (06.09.05) w artykule pt. "Holendrzy są wykwalifikowani, ale za drodzy. Polskie złote rączki bardzo mile widziane" przedstawia stosunek Holendrów do Polaków pracujących na tutejszym rynku pracy.

Z ankiety przeprowadzonej przez De Telegraaf wynika, iż przy remoncie swojego domu coraz więcej Holendrów korzysta z usług polskich pracowników: prawie 20% ankietowanych skorzystało w ciągu ostatnich 2 lat z usług Polaków lub innych obcokrajowców, a 55% ankietowanych bez problemu powierzyłoby remont swojego domu polskim robotnikom. Jednym z najważniejszych argumentów takiego wyboru są konkurencyjne, czterokrotnie niższe, stawki Polaków.
Rzetelność wykonania odgrywa jednak równie ważną rolę. Jednocześnie większość ankietowanych twierdzi, iż wynajmowanie obcokrajowców ma negatywny wpływ na holenderską gospodarkę i tutejszy rynek pracy.

W komentarzu redakcyjnym pt. "Efektywniej" w De Telegraaf (06.09.05) krytykuje się propozycję organizacji pracodawców VNO-NCW dotyczącą wprowadzenia ulgi podatkowej na restaurację przedwojennych budynków mieszkalnych. Projekt ten miałby być impulsem dla budowlanego rynku pracy. De Telegraaf odnosi się jednak krytycznie do tego pomysłu, sugerując że tutejszy sektor budowlany jest zdominowany przez polskich pracowników, a zatem planowana pomoc fiskalna trafiałaby bezpośrednio do Polski.

Het Finacieele Dagblad (06.09.05) w artykule "Krytyka bezrobotnych po polskiej "inwazji" przytacza wypowiedź przedstawiciela władz regionalnych z partii rządzącej (CDA) z prowincji Limburgia opowiadającego się za wprowadzeniem skutecznych metod mobilizowania bezrobotnych do podejmowania pracy. Jego zdanie podziela również członek holenderskiego parlamentu - Weekers.
Obaj wskazują na konieczność lepszej współpracy między władzami na różnych szczeblach. Obecna sytuacja, gdzie polscy pracownicy podejmują się prac, których nie chcą podjąć się holenderscy bezrobotni jest - według nich - nie do przyjęcia.
Niechęć holenderskich bezrobotnych do podejmowania nieciekawej dla nich pracy może w przyszłości zmusić holenderskich przedsiębiorców do przeniesienia swych zakładów na terytoria takich krajów jak Polska.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz