DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska potrzebuje ludzi z wiedzą

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-09


Co roku Prezes Rady Ministrów wręcza stypendia najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych. W roku szkolnym 2005/2006 otrzymały je 4543 osoby.

Premier Marek Belka, podczas dzisiejszej uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wręczył dyplomy 63 tegorocznym stypendystom. Jak podkreślił, stypendia te są z jednej strony wyrazem docenienia postawy nagrodzonych w szkole, z drugiej - chęcią pomocy materialnej dla tych uczniów i ich rodzin. - Macie wspaniałe wyniki w nauce, macie także zainteresowania pozaszkolne, pozanaukowe – powiedział szef rządu.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów po raz pierwszy przyznano w 1997 roku na rok szkolny 1997/1998. Wyróżnienie to przyznawane jest wówczas, gdy uczeń otrzymał promocję z wyróżnieniem i jednocześnie uzyskał najwyższą średnią ocen w swojej szkole lub gdy ma szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskał w niej najwyższe wyniki, zaś w innych dziedzinach miał wyniki co najmniej dobre. W dzisiejszej uroczystości wzięli udział uczniowie-stypendyści, którzy do Warszawy przyjechali z całej Polski, reprezentując wiele szkół, nie tylko liceów ogólnokształcących. - Każdy z Was jest już na tym etapie życia, kiedy planuje dalszą edukację i wiem, że macie zamiar kontynuować naukę – to oczywiste – na najlepszych polskich uczelniach, a niektórzy pewno także myślą o studiach za granicą. To cieszy – zaznaczył premier M. Belka. Dodał, że w ostatnim czasie zaobserwować można w Polsce prawdziwą rewolucję w aspiracjach Polaków, dotyczących wykształcenia dzieci: - Ta rewolucja uniwersytecka czy też w zakresie wyższych studiów dokonała, czy dokonywała się w ciągu całego ostatniego 15-lecia. W 1989 roku było w Polsce ok. 400 tysięcy studentów szkół wyższych, dzisiaj – prawie 2 miliony. To jest wyraz tej rewolucji. Ale z pewnym opóźnieniem zaobserwowaliśmy rewolucję w świadomości. Jeszcze kilka lat temu, szczególnie w rodzinach wiejskich, rodzice, pytani o to, czy zamierzają posłać dzieci na studia, w mniejszości odpowiadali twierdząco. Dzisiaj 80 proc. rodziców - także na wsi - ma takie aspiracje.

Obecny na dzisiejszej uroczystości minister edukacji narodowej Mirosław Sawicki, gratulując laureatom, mówił o chęci rywalizacji w innym znaczeniu: - Chęć rywalizacji jest naturalną cechą człowieka. Zawsze chce się rywalizować, chce się osiągać wyniki, tyle że są różne rodzaje tej rywalizacji i wszystko jedno, czy ona jest sportowa, czy ona jest naukowa, tak jak w Waszym przypadku – w tym przypadku z całą pewnością ona nie jest przeciwko komukolwiek. To jest rywalizacja, w której człowiek stara się dla siebie. Przecież nikt z Was rok temu, dwa lata temu, kiedy zaczynał naukę szkolną, nie myślał o stypendium Prezesa Rady Ministrów. Natomiast to była rywalizacja o to, żeby wiedzieć jak najwięcej, żeby umieć jak najwięcej. Rozumiem, że mieliście świadomość, iż wiedza, umiejętności to jest wartość sama w sobie, którą trzeba pielęgnować, o którą trzeba się starać. I rozumiem, że to stypendium – mówię tym razem nie tylko do 63 obecnych tutaj laureatów, ale także do pozostałych 4 tysięcy – że mieliście świadomość, że to jest wartość, o którą należy starać się, zabiegać, bo ona przyniesie profit, nie w sensie finansowym nawet, tylko profit w sensie umiejętności znalezienia się w życiu i radzenia sobie z życiem.

CIRPRESS


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz