DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

LP: Prywatyzacja nie, restrukturyzacja tak

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2005-09-08


W związku ze zbliżającymi się wyborami "Głos Lasu" opublikował wywiady z politykami reprezentującymi szereg ugrupowań startujących do parlamentu. Z wypowiedzi wynika, że wszystkie partie przeciwne są prywatyzacji lasów. Większość z nich uważa jednak, że należy podjąć działania w celu dokonania zmian w sposobie zarządzania PGL Lasy Państwowe.

Oto kilka fragmentów wypowiedzi:

Liga Polskich Rodzin
Maciej Giertych: - Lasy nadal muszą być własnością ogólnonarodową – państwową. W takim charakterze zostały nam przekazane przez przodków, dlatego też mamy obowiązek utrzymać je w tej samej postaci. Naszym zdaniem nie ma zgody, ani żadnego przyzwolenia na prywatyzację lasów, ani na zawiązanie jakiejś komercyjnej spółki. Zarządzać lasami musi instytucja państwowa, która doskonale tę rolę pełni i na pewno będzie pełnić nadal. Tą instytucją są Lasy Państwowe i nie ma powodu, żeby to narzędzie zmieniać.

- Mamy za to pewien pomysł, ale w odniesieniu do lasów prywatnych. Chodzi nam o zniesienie, wręcz zlikwidowanie, podatku spadkowego od tych właśnie lasów. Właściciele lasów prywatnych oprócz podatków gruntowych i innych płacą podatek spadkowy, który w czasie życia jednego drzewa trzeba zwykle płacić trzy lub nawet cztery razy.

Platforma Obywatelska
Stanisław Gorczyca
: - Platforma Obywatelska nie zamierza tworzyć z Lasów Państwowych spółki prawa handlowego. Nie ma mowy o komercjalizacji ani prywatyzacji lasów.

- Należy skupić w jednym organie nadzór nad wszystkimi formami własności lasów w kraju. Wydaje się, że najbardziej właściwym organem byłby jeden minister lub organ pozostający w jego gestii. Obecny system dwuwładzy, w którym pieczę nad lasami państwowymi sprawuje minister, a nad prywatnymi wojewodowie, nie sprzyja racjonalizacji gospodarki leśnej w lasach prywatnych.

Dyrekcje regionalne mają w swoim statucie zapisany nadzór i koordynację nad nadleśnictwami, a uzurpują sobie kompetencje. Nadleśniczy nie czuje się zatem gospodarzem nadleśnictwa. Powinno się zwiększyć decentralizację kompetencji i uprawnień.

Kluczowym elementem w kwestii organizacji LP jest podział administracyjny na dyrekcje regionalne i nadleśnictwa, a więc również ustalenie optymalnej ilości tych jednostek.

Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Żelichowski
: Ugrupowanie opowiada się za utrzymaniem ustroju Lasów Państwowych w istniejącym kształcie. Jest też zdecydowanie przeciwne jakiejkolwiek formie ich prywatyzacji czy reprywatyzacji. Jest również przeciwne pomysłom urynkowienia funkcji pozaprodukcyjnych lasu.

Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Kaczyński
: - Jestem głęboko przekonany, że trzeba zachować obecną strukturę Lasów Państwowych (...).

Nawet do mnie docierali ludzie, którzy zostali skrzywdzeni. Drzewiarze, których pozbawiono możliwości zakupu drewna, chociaż wiadomo, że inni kupują i to po niezwykle niskich cenach. Zmieniono procedury zakupu, zniesiono przetargi, a zwiększył się bardzo element uznaniowości. Dlatego też to wszystko trzeba naprawić. Chodzi nam o umocnienie Służby Leśnej, która w ciągu tych ostatnich lat została ogromnie zredukowana. Osobiście mam przeświadczenie, że te 26 tysięcy ludzi pracujących w Lasach Państwowych to za mało, ze względu chociażby na kłusownictwo, dlatego też powinno się wzmocnić straż leśną.

Samoobrona
Andrzej Lepper
: - Lasy Państwowe to jedna z nielicznych należących do państwa struktur, która systematycznie rozwija się i jest niezależna finansowo. Po 15 latach jej działalności pod rządami ustawy o lasach widać, że w prawie leśnym potrzebne są jednak pewne zmiany, np. wprowadzenie zapisu umożliwiającego sprzedaż Lasom Państwowym części niepotrzebnych im w prowadzeniu gospodarki leśnej nieruchomości.

- Nigdy nie zgodzimy się na wyprzedaż polskich lasów państwowych. Lasy należą do najcenniejszych skarbów środowiska naturalnego Polski, są niezmiernie cenne zarówno dla gospodarki, jak i dla całego społeczeństwa.

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Wojciech Olejniczak
: Byłoby głupotą dziś lasy sprzedawać. Lepiej zalesić tereny nie użytkowane rolniczo, a wartość zalesionego państwowego gruntu będzie rosła. To najlepsza inwestycja, jaką na tej ziemi może państwo zrobić.
Z kolei tym, którzy chcieliby odbierać niewielki zysk wypracowywany przez Lasy Państwowe trzeba przypomnieć czas, nie tak odległy, gdy Lasy Państwowe nie mogły wypracować dodatniego wyniku. Dlatego, jeśli zmusimy dziś Lasy do większych wpłat do budżetu, to za kilka lat staniemy przed koniecznością dopłacania do tej instytucji. Tak więc ten pomysł nie ma sensu.

- Musimy dbać o to, by był realizowany Krajowy Program Zwiększania Lesistości, bo mimo że w Polsce mamy coraz więcej lasów to ciągle jest ich zbyt mało.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz