DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Deska postarzana - Podłoga z historią

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-09-07


Czy można przyspieszyć czas i dodać nowej podłodze patyny lat? Okazuje się, że tak. Taki efekt osiąga się postarzając drewno, poprzez tworzenie na jego powierzchni nierówności i zarysowań. Podłogi tego typu są bardzo popularne w Europie Zachodniej – przede wszystkim we Francji i Włoszech. W Polsce to nowość, wprowadzana przez Barlinek S.A. w postaci olejowanej deski barlineckiej dąb postarzany.

<center>Deska barlinecka<br>Dąb postarzany</center><center>Deska barlinecka<br>Dąb postarzany</center>

Postarzanie drewna poprzez jego szczotkowanie polega na tworzeniu w warstwie litej subtelnych rowków, charakterystycznych dla szlachetnej, wieloletniej podłogi. Szczotkowanie wydobywa piękno usłojenia drewna – falisty układ włókien jest wówczas bardziej widoczny, można go wyczuć w dotyku. Taka podłoga sprawia wrażenie ręcznie obrabianej.

Deska barlinecka dąb postarzany olej naturalny dostępna jest w wersji jednolamelowej, do złudzenia przypominającej długie i szerokie deski lite oraz trzylamelowej, zbliżonej wyglądem do tradycyjnego parkietu. Doskonale nadaje się do wnętrza o charakterze rustykalnym, urządzonego z wykorzystaniem naturalnych materiałów, tj.: drewnianych mebli, lnianych tkanin i miedzianych ozdobnych dodatków. To również propozycja dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z przyrodą, bowiem chodzenie boso po postarzanej desce barlineckiej to prawdziwa przyjemność i obcowanie z naturą.

Warstwa wierzchnia nowej deski barlineckiej pokryta jest olejem naturalnym, który umożliwia "oddychanie" drewna i regulację mikroklimatu wnętrza, a podłoga dodatkowo nie traci naturalnego zapachu. Olej stosowany przy produkcji deski barlineckiej jest w 100% ekologiczny. Nie zawiera środków zapachowych, syntetycznych barwników ani substancji konserwujących. Z uwagi na brak rozpuszczalników deska barlinecka jest całkowicie bezpieczna dla alergików. Pielęgnacja podłogi olejowanej nie jest skomplikowana. W ofercie Barlinek S.A. znajduje się kompletny zestaw profesjonalnych środków Protektor Natura, do którego należą: mydło podłogowe do bieżącej pielęgnacji, zabezpieczająca posadzkę pasta pielęgnacyjna, zmywacz do gruntownego czyszczenia oraz specjalistyczny olej. Impregnacja, polegająca na nanoszeniu nowej warstwy oleju, może być przeprowadzane raz na pół roku, a w przypadku intensywnej eksploatacji raz na 3-4 miesiące.

Postarzanie nie wpływa na jakość i wytrzymałość drewna, dlatego nową podłogę z Barlinka można kłaść nawet w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wyeksponowanie naturalnej struktury drewna sprawia, że mniej widoczne będą wszelkie ślady powstałe podczas użytkowania posadzki. Optymalna grubość deski barlineckiej – 15 mm i krzyżowe ułożenie warstw, umożliwia jej montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Cena deski barlineckiej dąb postarzany olej naturalny zaczyna się już od 137,70 pln netto za m2 plus VAT.

Barlinek S.A. dba również o środowisko naturalne przyczyniając się do wzrostu drzewostanu. Firma jest pomysłodawcą programu ekologicznego i konsekwentnie od 2000 roku realizuje go pod hasłem "Zasada 1 za 1". W ramach tej akcji sadzone jest jedno drzewko za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej. Nasadzenia jednorocznych drzewek na terenach zrębowych dokonywane są przez wykwalifikowane służby zakładów leśnych w ten sposób z roku na rok powiększa się "Las Klientów" Barlinek S.A. Z inicjatywy firmy posadzono dotąd 1,4 miliona drzew w nadleśnictwach: Choszczno, Smolarz, Dobrzany, Sulęcin i Gryfice w województwie zachodniopomorskim.

Więcej o desce barlineckiej
Deska barlinecka to najwyższej klasy podłoga wykonana w 100 % z naturalnego drewna. Wszystkie składniki użyte do jej produkcji spełniają najostrzejsze normy ekologiczne. Deska barlinecka składa się z trzech warstw drewna połączonego ekologiczną spoiną klejową. Warstwy dolna i środkowa zbudowane są z drewna iglastego, natomiast warstwę licową tworzy wyszlifowane szlachetne drewno. Specyficzna krzyżowa budowa deski umożliwia naturalną pracę drewna podczas zmian wilgotności i temperatury. Naprężenia powstające w wyniku skurczy i rozkurczy drewna, są lepiej znoszone niż w przypadku podłóg litych, dzięki czemu deska zachowuje swój kształt i wymiar. Na podłogę nakładanych jest fabrycznie siedem warstw lakieru, w tym dwie warstwy lakieru ceramicznego, wszystkie utwardzane promieniami UV. Ogromną zaletą deski barlineckiej jest jej bardzo łatwy, szybki i czysty montaż. Poszczególne deski łączy się na złącze barclick bez użycia kleju. Pomieszczenie można użytkować tuż po zakończeniu montażu.
Deska barlinecka wykonywana jest z 20 gatunków drzew rodzimych i egzotycznych, o różnych właściwościach mechanicznych – od średnio twardych do bardzo twardych – w pełnej palecie barw, klas drewna i podziałów warstwy wierzchniej deski (tzw. lico) na klepki (in. lamele). W sumie można wybierać spośród blisko 100 rodzajów podłóg. Deska barlinecka oferowana jest w znormalizowanych wymiarach 2200 x 207 x 15 mm.,/i>

Deska postarzana - Podłoga z historią (Zdjęcia: 2)

<center>Deska barlinecka<br>Dąb postarzany</center>Deska barlinecka - Dąb postarzany

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz