DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

BARLINEK - EKOLOGIA - FSC

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-07


FSC (Forest Stewardship Council) jest prężną międzynarodową organizacją typu non - profit, założoną w 1993 r. dla wspierania wszelkich ekologicznych, ekonomicznych i społecznych inicjatyw, zmierzających do racjonalnego zarządzania zasobami leśnymi na świecie.

Chcąc zapobiec degradacji lasów i ich rabunkowej eksploatacji na kuli ziemskiej, 130 reprezentantów z całego świata założyło Radę Dobrej Gospodarki Leśnej (FSC) z siedzibą w meksykańskim mieście Oaxaca. Uznano, że jedynym skutecznym sposobem na to, by powstrzymać trzebienie zasobów leśnych jest wprowadzenie systemu, który pozwalałby na rzetelne ocenianie sposobu zarządzania lasem. Obszarom leśnym, które są zagospodarowane zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę, a także produktom leśnym z nich pochodzącym, nadawany jest specjalny certyfikat i logo FSC. Certyfikacja jest procesem w którym trzecia, niezależna strona udziela pisemnego zapewnienia, że produkt lub usługa spełnia określone wymagania.

Certyfikacja lasów świadczy o tym, że gospodarka leśna spełnia te kryteria oraz dokumentuje pochodzenie.
Najważniejsze w certyfikacji FSC jest, że jego zasady uwzględniają ekonomiczną opłacalność, są korzystne społecznie i zapewniają ochronę przyrody w lasach. Wszystkie grupy interesów mają równorzędną reprezentację w systemie FSC, dlatego certyfikacja FSC znajduje poparcie wśród największych organizacji przyrodniczych, związków zawodowych pracowników, odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie firm z branży drzewnej.
Obecnie na świecie dostępnych jest około 10 000 produktów noszących logo FSC, w tym wiele pochodzących z polskiego drewna. Aby produkty z drewna mogły nosić logo FSC, musi istnieć pewność, że drewno użyte do ich produkcji (na każdym etapie powstawania) pochodzi z lasów również posiadających certyfikat FSC.

Logo FSC umieszczane na wyrobach z drewna informuje zatem konsumentów o pochodzeniu użytego surowca. Lasy z których pochodzi to drewno, spełniają szereg kryteriów zebranych w dokumencie nazywanym Zasadami Zrównoważonej Gospodarki Leśnej FSC. Wiarygodność systemu certyfikacji FSC to najistotniejsze kryterium. Aby logo FSC rzetelnie reprezentowało tych właścicieli lasów i przetwórców, którzy spełniają surowe zasady ekologiczne, społeczne i ekonomiczne i aby nie był to zwykły mechanizm reklamowy, FSC dokonuje poprzez swoich audytorów odpowiedniej (wstępnej, podstawowej i okresowej) kontroli w lasach i w firmach drzewnych. Kontrola w firmach ma za zadanie sprawdzenie czy rzeczywiście do produktów z logo FSC używa się drewna zakupionego z lasów z certyfikatem. Taki system gwarantuje ogromny prestiż certyfikatu FSC.

Firma Barlinek S.A. uzyskała certyfikat FSC w grudniu 2002 r., po przeprowadzeniu standardowych procedur, wydany przez międzynarodową firmę SGS, z siedzibą w Genewie. SGS Group jest światowym liderem w weryfikacji, testowaniu i certyfikacji usług. Założona w 1878 roku firma SGS jest uważana za wzorzec najwyższych standardów ekspertyz i nienaruszalności.

BARLINEK S.A.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz