DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Czarna Białostocka: 14 MW z drewna

Autor:
Źródło: EkoFundusz
Data: 2001-11-16


EkoFundusz wspiera wykorzystanie biomasy w systemach ciepłowniczych miast.

Na terenie Czarnej Białostockiej (województwo podlaskie) dobiega końca budowa kotłowni o mocy 14 MW opalanej zrębkami drewna. Jest to największy w Polsce projekt, w którym jako paliwo wykorzystano biomasę. Zastosowanie energii odnawialnej w systemie ciepłowniczym miasta stanowi element jego kompleksowej modernizacji.

Koszt inwestycji, przewidzianej do zrealizowania w całości w 2001 r., wynosi 9,6 mln. zł, z czego aż 50% pokrywa dotacja przyznana przez Fundację EkoFundusz (4,8 mln zł). - „Działania towarzyszące projektowi - powiedział mgr Alfred Kozłowski, Burmistrz Czarnej Białostockiej - obejmą likwidację starych, zużytych sieci cieplnych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i zastąpienie ich nowoczesnymi ciepłociągami z rur preizolowanych. Przeprowadzona zostanie również modernizacja systemu węzłów cieplnych na terenie miasta połączona z zastosowaniem nowoczesnych węzłów kompaktowych z pełną automatyką oraz pomiarem zużycia energii cieplnej”. Realizacja projektu pozwoli na wyeliminowanie ok. 6 600 ton/rok paliwa węglowego oraz poprawę efektywności produkcji i użytkowania ciepła.

„Projekt zrealizowany przez Gminę Czarna Białostocka - powiedział prof. Maciej Nowicki, Prezes Fundacji EkoFundusz - jest znakomitym przykładem wykorzystania odpadów drzewnych na wielką skalę, pozwalającym na zaopatrzenie znacznej części miasta w energię cieplną za niską cenę, a przy tym na zastosowanie rozwiązania najlepszego z ekologicznego punktu widzenia”.

Dotacja Fundacji EkoFundusz została wykorzystana na zakup i montaż kotłów i innych urządzeń dla zmodernizowanej kotłowni. W wyniku realizacji projektu emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o około 14,6 tys. ton rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz