DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

9 września koniec dwóch programów dla MSP

PARP

Autor:
Źródło: PARP
Data: 2005-09-06


W piątek 9 września upływa ostatni termin składania wniosków o dotacje na usługi doradcze w ramach dwóch programów Phare 2003 dostępnych dla małych i średnich firm w całym kraju. Warto spróbować, ponieważ pozostało jeszcze sporo środków. Dotacja może osiągnąć nawet 30 tys. euro

W ramach Programu Ścieżki od Innowacji do Biznesu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pomocy zewnętrznych doradców w dziedzinie zarządzania innowacyjną firmą. Projekt doradczy powinien dotyczyć usług produkcyjnych oraz powstać w oparciu o procesy lub produkty innowacyjne, w szczególności w takich dziedzinach jak: nowe materiały, nanotechnologia, biotechnologia, chemia, technologia IT, nowe metody testowania, technologia w dziedzinie medycyny, trybologia, zużywanie się materiałów, korozja i optyka elektroniczna. Minimalna kwota wsparcia na usługi doradcze wyniesie 3 000 EUR, a maksymalny próg dofinansowania to 30 000 EUR. Wysokość wsparcia nie przekracza 50% wartości kwalifikowanych kosztów netto projektu.

Usługa doradcza musi być wykonana przez akredytowanych wykonawców – czyli firmy doradcze i organizacje wspierania biznesu akredytowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest ich ponad sto – ich dane można znaleźć na stronach internetowych PARP www.parp.gov.pl/akredytacje.html. Wraz z wnioskiem o dofinansowanie przedsiębiorcy składają kopię umowy z wykonawcą.

Drugi program to Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie. Projekty mogą obejmować następujące działania opisane szczegółowo w Wytycznych dla wnioskodawców:
1) Audit technologiczny – ocena technologii stosowanych w przedsiębiorstwie (ponad 150 akredytowanych wykonawców),
2) Plan rozwoju przedsiębiorstwa i technologii – przygotowanie do wdrożenia nowoczesnych technologii oraz maszyn i urządzeń automatyzacji – planowanie i wdrożenie (ponad 160 akredytowanych wykonawców),
3) Wdrażanie pozyskanych technologii oraz własnych innowacyjnych rozwiązań technologicznych - działanie obejmuje serię usług doradczych/eksperckich związanych z wdrożeniem nowych technologii (200 akredytowanych wykonawców).

Tutaj także obowiązuje korzystanie z usług akredytowanych wykonawców, jednak w przypadku specyficznych usług doradczych kwalifikowanymi wykonawcami usług mogą być również jednostki naukowe wymienione w ustawie z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Kwota wsparcia musi zawierać się w przedziale od 1 500 do 10 000 EUR i nie może przekroczyć 50% wartości kwalifikowanych kosztów netto projektu. Pozostała część kosztów projektu musi być finansowana ze środków wnioskodawcy.

Wnioski należy składać w Regionalnych Instytucjach Finansujących (RIF) do godz. 15.00 dnia 9 września 2005 r.

Po informacje o dostępnych środkach pomocowych przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Punktów Konsultacyjnych działających na terenie całego kraju, także przy RIF. Ich adresy znajdują się na stronach internetowych PARP www.parp.gov.pl/pomoc.php. Informacji udziela także punkt informacyjny PARP: (022) 432 89 91 do 93, 0 801 33 22 02, 0801 406 416, a pod adresem http://www.parp.gov.pl/dotacje.php znajdują się wszystkie potrzebne dokumenty.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz