DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polsko-ukraińska "mapa drogowa"

Autor:
Źródło:
Data: 2005-09-05


Prezydenci Polski i Ukrainy podpiszą za miesiąc dokument, który zobowiąże oba kraje do uczynienia wszystkiego, by uniezależnić się od energetycznego monopolu Rosji.

O planowanym porozumieniu informuje "Puls Biznesu".

Odpowiedzią na rosyjską dominację mają być przede wszystkim ropociąg Brody-Płock-Gdańsk oraz powiązanie ukraińskiej spółki NAK Naftogaz z polskim PGNiG. Prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko mają zatwierdzić "mapę drogową", zawierającą szereg innych planów wspólnych przedsięwzięć naftowo-gazowych. Szczegółową redakcję dokumentu ma zakończyć do końca tygodnia specjalna grupa robocza.

Poza rurociągiem z miejscowości Brody, ma powstać gazociąg Sarmacki. Oba mają tłoczyć surowce wydobywane w rejonie Morza Kaspijskiego, mogłyby też biec tą samą trasą. Współpraca ma także dotyczyć wspólnego kabla światłowodowego oraz wydobycia nafty i gazu, nie tylko na terytoriach Polski i Ukrainy.

Jak pisze "Puls Biznesu", wprowadzenie "mapy drogowej" będzie wymagało uzgodnień z Rosją - chodzi o trasę rurociągów transgranicznych, a przede wszystkim z Kazachstanem i Azerbejdżanem, które mają dostarczać surowce. Z kolei Unia Europejska może wesprzeć projekt politycznie i finansowo - czytamy w dzienniku.

Puls Biznesu


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz