DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kotły na pellety

Ładny-Dom / gazeta.pl

Autor: Joanna Jankowska
Źródło: Ładny-Dom / gazeta.pl
Data: 2005-06-01


(... Pojawiły się na naszym rynku dwa lata temu, lecz nadal są mało znane. A szkoda, bo to ciekawa alternatywa dla kotłów, w których spala się coraz droższy olej, węgiel czy gaz.

Do niedawna, decydując, czym ogrzać dom, trzeba było iść na kompromis: albo tanie, ale kłopotliwe w użytkowaniu paliwa stałe, albo zapewniające wygodę, za to znacznie droższe - olej opałowy, gaz lub energia elektryczna. Ogrzewanie pelletami, czyli granulatem produkowanym z odpadów drzewnych, to zupełnie nowa możliwość, która łączy zalety dwóch poprzednich, a prawie nie ma ich wad. Pellety to tani nośnik energii cieplnej, podobnie jak węgiel lub drewno, mający w dodatku wysoką wartość energetyczną i dość stabilną cenę.(...)

Czyściej i taniej
Kotły na pellety są już dobrze znane w krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Kanadzie i USA. Promuje się je pod hasłem ekologii, ponieważ wytwarzają energię z bezpiecznego dla środowiska paliwa, które pochodzi z odnawialnych źródeł. Najczęściej zastępują one kotły olejowe lub węglowe w domach jednorodzinnych i niewielkich kotłowniach osiedlowych.
Pellety są bowiem paliwem przeznaczonym specjalnie do małych instalacji grzejnych i najlepszą alternatywą właśnie dla oleju opałowego i węgla. W porównaniu z olejem są znacznie tańsze, bo wytworzona z nich jednostka energii kosztuje aż o połowę mniej. W stosunku do ogrzewania węglem cena energii jest nieznacznie wyższa, ale montaż kotła na pellety - oprócz niewątpliwego wkładu w ochronę środowiska - wymusza unowocześnienie instalacji i zapewnia wygodniejsze jej użytkowanie.

W wielu krajach zainteresowanie pelletami jest wspierane przez różne organizacje i władze. Właściciele domów jednorodzinnych przy zakupie i montażu urządzeń grzewczych przystosowanych do spalania granulatu mogą korzystać z nisko oprocentowanych kredytów, a nawet 50-procentowych dotacji. W Polsce Bank Ochrony Środowiska oferuje specjalne kredyty z preferencyjnym oprocentowaniem lub dopłatą do odsetek, dzięki której oprocentowanie kredytu może wynosić tylko 1% w skali roku.

Nie tylko pellety
Na naszym rynku są oferowane bardzo różne kotły do spalania pelletów: od dość prostych i niedrogich wielopaliwowych, do których można wrzucać zarówno drewno, węgiel, jak i granulat drzewny, po urządzenia o zaawansowanej technologicznie konstrukcji służące wyłącznie lub przede wszystkim do spalania pelletów. Dopiero ta ostatnia grupa zapewnia najwyższą efektywność spalania i wygodę w eksploatacji, ale koszt zakupu kotła wraz z instalacją wynosi od 10 do 30 tys. zł i więcej.

W niektórych z nich zamiennie można stosować na przykład drewno, łupki, zrębki lub odpady zbożowe, warto jednak pamiętać, że paliwa te zawierają więcej wilgoci oraz popiołu niż pellety. Przy ich spalaniu niższa będzie więc sprawność kotła i będzie on wymagał częstszego czyszczenia. Paliwem o prawie identycznych właściwościach jak pellety są natomiast brykiety drzewne (kominkowe), które różnią się od nich tylko tym, że są większe i sporo tańsze, bo tańsze są urządzenia do ich produkcji. Bez obaw można więc nimi zastępować pellety, jeśli tylko umożliwia to konstrukcja kotła.

Z obsługą czy bez
Kotły na pellety często poleca się jako niewymagające obsługi i niektóre rzeczywiście można określić jako "bezobsługowe". Pozostałe wymagają po prostu znacznie mniej zabiegów niż inne kotły na paliwa stałe.
Wszystkie są wyposażone w zasobnik (zbiornik) paliwa, z którego samoczynnie je pobierają - najczęściej za pomocą podajnika ślimakowego - i dozują w odpowiedniej ilości do komory spalania. Taka jednorazowa porcja wystarcza na minimum dwa dni ogrzewania z maksymalną mocą, a w przeciętnych warunkach - od czterech do siedmiu dni. Czasami wielkość zbiornika można dobrać indywidualnie i zapewnić w ten sposób jeszcze dłuższy czas pracy kotła bez uzupełniania opału. Aby mieć kocioł bezobsługowy, trzeba go jednak wyposażyć w dodatkową instalację, która będzie pobierała i transportowała paliwo do zbiornika przy kotle ze zbiornika całorocznego - usytuowanego w kotłowni lub blisko niej.

W kotłach na pellety zminimalizowano również problem z czyszczeniem i usuwaniem popiołu. Spalanie jest w nich bardzo dokładne, a po spaleniu pelletów zostaje znikoma ilość popiołu, dlatego można go wybierać znacznie rzadziej niż z pozostałych kotłów na paliwa stałe. Część kotłów ma ponadto funkcję samooczyszczania.

Automatyczne i bezpieczne
Standardowym wyposażeniem kotłów na pellety są urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację spalania, ale zakres ich funkcji może być różny. Sterują one ilością powietrza do spalania oraz ilością i częstotliwością podawania paliwa. Kontrolują temperaturę zasilania i powrotu, a także temperaturę spalin. Dają możliwość regulacji pogodowej lub pokojowej. Alarmują w razie braku paliwa i przeprowadzają autodiagnostykę błędów. Niektóre mogą nawet wspomagać pomiary kominiarskie (tryb "kominiarz").

We wszystkich kotłach są też zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczną pracę, przede wszystkim systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych - przed cofnięciem się płomienia do zbiornika z paliwem przez podajnik czy przed przekroczeniem określonej temperatury. Gdyby zaszła konieczność zgaszenia płomienia, samoczynnie uruchamiają się zraszacze wodne lub gaszenie proszkowe. Funkcje służące ochronie to również system antyzamrożeniowy czy przewietrzanie kotła podczas przestojów...)

Joanna Jankowska
fragment artykułu : "Kotły na pellety" - Gazeta.pl - Ładny Dom

przeczytaj cały artykuł w gazeta.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz