DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zapanują biopaliwa

Przekrój / Czwartek, 1 września 2005

Autor: Marek Rybarczyk
Źródło: Przekrój / Czwartek, 1 września 2005
Data: 2005-09-01


"Świat nie czeka na koniec ropy z założonymi rękami. Wszędzie wyrastają fabryki etanolu, rolnicy obsiewają rzepakiem gigantyczne połacie ziemi, a producenci aut przerabiają silniki. W Europie, USA, Brazylii i Chinach wybuchła biopaliwowa rewolucja.

Szalony bohater "Podróży Guliwera" z krainy filozofów wyciskał słońce z ogórków. Teraz science fiction zmienia się w rzeczywistość: świat nauczył się wytwarzać paliwo z olejów roślinnych, cukru, drewna, a nawet słomy. I nie są to już uniwersyteckie eksperymenty.
W Brazylii na etanolu latają taksówki lotnicze, w USA i Niemczech kierowcy stoją w kolejkach po olej napędowy z rzepaku, Chiny postawiły już największą fabrykę biopaliw na świecie, a w austriackim mieście Graz jeżdżą autobusy na olej z barów McDonald's. Frytkami śmierdziało nawet na tegorocznym wyścigu w Le Mans - brytyjska załoga z hrabstwa Kent przez bite 24 godziny ścigała się wyłącznie na paliwie roślinnym. - W Brazylii, Europie i USA widać dramatyczny wzrost produkcji biopaliw - mówi "Przekrojowi" Lew Fulton, do niedawna czołowy ekspert od biopaliw Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA). Ropa po 68 dolarów za baryłkę zmusza do szukania alternatyw. Koncerny naftowe wyczekują jeszcze z wielkimi inwestycjami w biopaliwa, ale mają już gotowe strategie i po cichu skupują najlepsze technologie.
Rewolucja się rozpoczęła... "

"Zapanują biopaliwa"  przeczytał cały artykuł


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz