DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ekspansja na wschód szansą na rozwój

Rzeczpospolita

Autor: m.c.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-08-30


Wzrost zysku netto z ponad 33 mln zł w roku bieżącym do ponad 85 mln zł w roku 2007 zakłada prognoza finansowa Grupy Barlinek. Oferujący akcje DM BZ WBK prognozuje zyski niższe o kilka milionów złotych i wycenia spółkę na 625 - 736 mln zł.

Zarząd Barlinka szacuje, że w 2007 r. grupa osiągnie przychody na poziomie 551 mln zł, w porównaniu z 309 mln zł planowanymi na ten rok. Analitycy oferującego akcje DM BZ WBK nie są takimi optymistami. Według nich zysk netto grupy wyniesie w tym roku 30,9 mln zł, w przyszłym 50,3 mln zł, a w 2007 r. 80,8 mln zł. Oferujący ostrożniej niż zarząd spółki ocenia perspektywy wzrostu przychodów - według DM BZ WBK sięgną one w 2007 r. nie 551 mln zł, jak podaje zarząd, ale 520,9 mln zł. Zarząd przy sporządzaniu prognozy przyjął m.in., że kurs euro/złoty wyniesie 3,9 - 4,1, cena drewna ustabilizuje się, a sprzedaż deski wzrośnie z 4 mln do 7 mln metrów kwadratowych.REKLAMA
Cennik usług reklamowych


Barlinek jest w przeddzień oferty giełdowej. Zapisy na akcje rozpoczną się 5 września Do inwestorów trafi 22 mln akcji, czyli ok. 25 proc. wszystkich. Po emisji udział Michała Sołowowa, posiadającego obecnie 99,8 proc. kapitału Barlinka, spadnie do 74,8 proc. Sołowow zobowiązał się do niesprzedawania swoich akcji przez dwa lata od oferty. DM BZ WBK wycenił spółkę metodą DCF na 625 - 736 mln zł: od 7,1 do 8,4 zł za akcję. Analitycy zakładają, że cena emisyjna wyniesie 6,6 zł za sztukę, co oznacza, że inwestorzy będą mogli liczyć na 15-procentową zniżkę od średniej ceny 7,75 zł wynikającej z wyceny DCF.

W swoim raporcie DM BZ WBK wymienia kilka atutów, jakie ma Barlinek. Pierwszy to gwałtownie rosnące przychody, które już za kilka lat pozwolą mu wejść do ścisłej światowej czołówki producentów deski podłogowej. Analitycy chwalą też przyjętą przez Barlinek strategię budowy zakładu produkcyjnego w Rosji lub na Ukrainie, co pozwoli wejść spółce na dynamicznie rozwijające się rynki tych krajów. W Rosji i na Ukrainie rynek rośnie o 30 - 50 proc. rocznie, ceny desek są wyższe niż w Polsce, a koszty produkcji niższe. Z ekspansją na wschód wiązać się będzie częściowe uniezależnienie grupy od wahań kursu euro/złoty, ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina wolą rozliczać się w dolarach. A podatność na wahania kursowe to pięta achillesowa Barlinka - 67 proc. przychodów spółki pochodzi z eksportu, głównie do Skandynawii i Europy Zachodniej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz