DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W tartakach bez entuzjazmu

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-08-30


Lasy Państwowe wprowadzają nowe zasady sprzedaży drewna. Już wkrótce także małe firmy będą mogły podpisywać trzyletnie porozumienia na zakup surowca.

Rynek drewna w Polsce jest zdominowany przez Lasy Państwowe. Z tego źródła pochodzi ponad 90 proc. surowca, używanego przez tartaki, papiernie czy wytwórców palet. Do tej pory małe i średnie firmy nie mogły się doprosić w Lasach Państwowych podpisania długoterminowych umów na dostawę drewna. W większości przypadków Lasy nie podpisują bowiem umów, ale kilkuletnie porozumienia o współpracy. Zawarły je z kilkunastoma firmami, które muszą spełniać warunek kupowania w Lasach minimum 25 tys. m sześc. drewna. Porozumienia zapewniają im w kolejnych latach co najmniej 90 proc. drewna, jakie kupiły na początku obowiązywania umowy.REKLAMA
Cennik usług reklamowych


Teraz ma się to zmienić. Dyrektor generalny Lasów Janusz Dawidziuk wydał zarządzenie, w myśl którego nie będzie już warunku kupowania 25 tys. m sześc. rocznie. Prawo do porozumień długoterminowych będą miały firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat nie zalegały z płatnościami wobec Lasów i przedstawią gwarancje bankowe lub ustanowią hipotekę, by zabezpieczyć płatności dla Lasów. Porozumienia podpisywać mogą również przedsiębiorcy uruchamiający nową inwestycję w przemyśle drzewnym, pod warunkiem że będzie ona przygotowana do przerobu co najmniej 40 tys. m sześc. drewna rocznie. W zamian mają dostać trzyletnie porozumienia, które zapewnią im w kolejnych latach minimum 90 proc. surowca z roku poprzedniego.

Mechanizm jest skomplikowany. Jeśli w roku poprzedzającym zawarcie porozumienia firma kupi 10 tys. m sześc. drewna, to w następnym ma gwarancję tylko na 9 tys. Resztę musi więc dokupić na przetargu. Jeśli dokupi 1 tys. m sześc., to w następnym roku będzie miała znowu prawo do minimum 9 tys. m sześc.. Jeśli nie, to może się okazać, że na podstawie porozumienia kupi tylko 8,1 tys. m sześc. Dodatkowe drewno musi przy tym pochodzić z Lasów Państwowych. Tartaki, bo to głównie ich będą dotyczyły zmiany, wolą kupować drewno na podstawie porozumień długoterminowych niż na przetargu, na którym ceny surowca są z reguły wyższe.

Chętni do zawarcia porozumień mają się zgłaszać do właściwego dyrektora regionalnego, który określa szczegółowe zasady, uwzględniające specyfikę regionu i w pełni odpowiada za ich realizację. - Dyrektor Dawidziuk poprosił dyrektorów regionalnych, by szybko opracowali zasady zawierania porozumień na terenie swoich dyrekcji. Chcemy, aby porozumienia zaczęły obowiązywać już od przyszłego roku - tłumaczy rzecznik Lasów Przemysław Przybylski.

Przedstawiciele tartaków do nowych przepisów podchodzą bez entuzjazmu. - Dobre informacje kończą się na tej, że porozumienia mają być podpisywane również z mniejszymi firmami - ocenia Bogdan Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. - Nowe przepisy, stworzone przez Lasy Państwowe bez konsultacji z przemysłem, są zbudowane w sposób wygodny tylko dla nich samych. Próbuje się nas np. postawić wobec konieczności zaakceptowania zapisów, które pozwalają dyrektorom regionalnych dyrekcji na pełną dowolność w ustaleniu, z kim podpisać, a z kim nie podpisać porozumienia. W zarządzeniu znalazły się też zapisy pozwalające Lasom jednostronnie nie tylko zrywać już podpisane porozumienia, lecz także dotkliwie karać swoich klientów. Obawiamy się też podbijania cen na przetargach, czym grozi mechanizm pozwalający ograniczyć ilość drewna objętego porozumieniami do 90 proc. normalnych rocznych zakupów - twierdzi Czemko.

Według niego zabezpieczenia, jakich żądają Lasy, są zbyt kosztowne. - Może się okazać, że nie będzie się opłacać kupować drewna na podstawie porozumień - mówi Bogdan Czemko.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz