DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
Materiały budowlane

Sejm odrzucił weto prezydenta

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2005-08-29


Sejm odrzucił w poniedziałek weto prezydenta wobec ustawy o zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. Oznacza to, że osoby fizyczne otrzymają zwrot tego podatku. Prezydent musi podpisać ustawę w ciągu 7 dni.

Minister finansów Mirosław Gronicki przestrzega, że koszty wejścia w życie ustawy wyniosą 4,5 mld zł do połowy 2008 r., z czego w samym 2006 r. koszty te wyniosą 3 mld zł.

Gronicki poinformował, że 6 września rząd ma przyjąć ostateczną wersję projektu ustawy budżetowej na 2006 r. Wówczas podejmie decyzję, w jaki sposób zrekompensować koszty wejścia w życie ustawy. Według niego, w projekcie budżetu na przyszły rok będzie konieczne bądź zwiększenie deficytu o 3 mld zł, bądź znalezienie dodatkowego źródła dochodów, które pokryłoby ten deficyt. "Na razie jako jedną z możliwości rozważamy podwyżkę akcyzy" - powiedział Gronicki.

Według niego, ustawa nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji w budownictwie mieszkaniowym.

Sejm zajął się ponownym rozpatrzeniem ustawy na specjalnie zwołanym na poniedziałek posiedzeniu Sejmu, po tym, jak prezydent zawetował ustawę w ubiegły wtorek. Do weta przyczyniły się apele Ministerstwa Finansów, ostrzegające, iż ustawa naruszy równowagę finansów publicznych.

Szef gabinetu prezydenta Waldemar Dubaniowski powiedział PAP po głosowaniu, że "odpowiedzialność za finanse publiczne" nakazywała nie uchwalać ustawy o zwrocie VAT. "Jeżeli Sejm decyduje się jednogłośnie taką ustawę przyjąć, to oznacza, że ma swój własny pomysł, jak tę lukę w budżecie uzupełnić" - stwierdził.

Dodał, że część wystąpień poselskich podczas ostatniego posiedzenia Sejmu była wprost skierowana na "efekt kampanijno- wyborczy".

Argumenty ministra nie przekonały posłów. Za odrzuceniem weta i ponownym uchwaleniem ustawy głosowało ich 388, nikt nie był przeciw, wstrzymały się 3 osoby.

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Jana Rokity, ludzie którym obiecano zwrot VAT-u "powinni go dostać". "W następnym roku powinno się obniżyć VAT, w tym ten na materiały budowlane i mieszkania i wtedy znieść będzie można także przyjętą dziś ponownie ustawę o rekompensatach" - dodał Rokita.

"W pierwszym etapie będzie to rzeczywiście kosztowne dla budżetu, ale w kolejnym przyniesie korzyści w postaci szybszego wzrostu gospodarczego i dużo łatwiejszego budżetu" - zauważył poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Marcinkiewicz. Jak podkreślił, jest to zgodne z prawem UE i "dlaczego nie mielibyśmy z tego skorzystać?"

Decyzja Sejmu ucieszyła też organizacje przedsiębiorców i budowlańców, którzy wcześniej apelowali do prezydenta o podpisanie ustawy. Prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski uważa, że ustawa jest szansą na "zniwelowanie rażącej nierówności między inwestorami" oraz przyspieszy zakończenie trwających już inwestycji.

Według prezesa Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), Andrzeja Malinowskiego utrzymywanie wysokich stawek VAT-u byłoby nieracjonalne w obecnej trudnej sytuacji w budownictwie.

Ustawa ma złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakłada, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwać będzie rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot będzie dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

Według wcześniejszych szacunków, maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy mieszkania wyniosłaby ok. 20-22 tys. zł, zaś w przypadku remontu mieszkania - ok. 10 tys. zł.

PAP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz