DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Świadczenia socjalne Polaków w Irlandii

Autor:
Źródło: MSZ
Data: 2005-08-29


"The Irish Examiner" z 25.08.05 informuje, że jak twierdzą organizacje pomocy społecznej, w związku z niewłaściwymi informacjami o możliwościach pracy w Irlandii, wzrasta liczba Polaków, oraz imigrantów z innych państw członkowskich, korzystających z ich usług, m.in. z bezpłatnych jadłodajni. Nawet 80 Polaków dziennie żywi się w dublińskim Cappuchin Centre, obsługującym każdego dnia około 300 osób.

W związku ze znacznym wzrostem liczby Polaków korzystających z usług centrum w czasie ostatnich 6 miesięcy, centrum planuje prowadzenie bezpłatnych lekcji języka angielskiego. K. Crowley z Cappuchin Centre mówi, że korzystającym z posiłków Polakom brakuje pieniędzy, "poszukują pracy, ale problemem okazuje się znajomość języka".

Zdaniem B. Dempsey z Focus Ireland Advice and Information Centre, w Polsce należy dokładniej informować osoby, rozważające imigrację do Irlandii w celach zarobkowych, o kosztach związanych z wyjazdem. Przekazuje się wiele mylnych informacji. "Polacy przyjeżdżają do Irlandii z przekonaniem, że łatwo znajdą pracę i zakwaterowanie. Wcale tak nie jest. Może oczekują, że otrzymają świadczenia socjalne, czasami przyjeżdżają z sumą wystarczającą tylko na pierwszy miesiąc pobytu", - dodała B. Dempsey.

Jak pokazują dane Ministerstwa Spraw Społecznych i Rodziny, mniej niż 2% obywateli nowych państw UE, obecnie mieszkających w Irlandii, aplikowało o uzyskanie świadczeń socjalnych. Ponad połowę z aplikacji odrzucono. Z 104 746 imigrantów, aplikacje złożyło 2376 osób. Pozytywnie rozpatrzono 1395 wniosków, z czego znaczna ilość dotyczyła zasiłku na dziecko, gwarantowanego dla wszystkich obywateli UE pracujących w Irlandii.

Przypadki odrzucenia aplikacji wiążą się z irlandzkim wymogiem prawnym zamieszkiwania w Irlandii lub Wielkiej Brytanii przez łączny okres dwóch lat, zanim zaistnieje możliwość ubiegania się o świadczenia socjalne. Do zmiany regulacji wzywają organizacje pomocy społecznej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz