DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek planuje budowę drugiej fabryki desek za granicą

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-08-16


Barlinek w ciągu 3-4 lat planuje budowę za granicą drugiej fabryki desek podłogowych, a wcześniej - w 2007 roku - zamierza uruchomić pierwszy zakład desek poza krajem.

Wartość obu inwestycji może sięgnąć 260 mln zł, a pierwsza z nich będzie w części finansowana publiczną emisją akcji.

"Nowa inwestycja (zakład, którego budowę Barlinek rozpocznie za granicą na początku 2006 roku) pochłonie około 130 mln zł. Planowana budowa kolejnego zakładu pochłonie nie mniejsze środki" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Mariusz Gromek, przewodniczący rady nadzorczej Barlinka.

Dodał, że druga zagraniczna fabryka Barlinka może powstać za 3-4 lata, najprawdopodobniej poza granicami Unii Europejskiej, a spółka wolałaby ją sfinansować raczej z długoterminowych kredytów i środków własnych niż ze środków z emisji akcji.

"W tym czasie, 3-4 lat, jest bardzo realne, że staniemy się światowym liderem" - powiedział przewodniczący.

Dodał, że światowi liderzy nie produkują więcej niż 10 mln m kw. deski podłogowej rocznie.

Według niego firma nie wyklucza też umocnienia swojej pozycji poprzez przejęcia na świecie. Dodał jednak, że obecnie nie są prowadzone na ten temat rozmowy.

Obecnie w spółce zależnej, Barlinek Inwestycje, realizowane są projekty inwestycyjne o wartości przekraczającej 100 mln zł, dzięki którym moce produkcyjne grupy zwiększą się w 2006 roku z 4 do 6 mln m kw. deski podłogowej rocznie i - jak podał Gromek - Barlinek dzięki temu stanie się trzecim graczem na świecie.

Jednocześnie trwają prace nad uruchomieniem produkcji w tartaku na Ukrainie, co ma nastąpić jesienią 2005 roku.

Na początku przyszłego roku Barlinek chce rozpocząć za granicą budowę nowego zakładu, o zdolnościach produkcyjnych 2 mln m kw. deski podłogowej rocznie. Inwestycja ma kosztować około 130 mln zł, z czego około 53 mln zł ma pochodzić ze środków pozyskanych z zaplanowanej na wrzesień oferty akcji.

Spółka jeszcze nie poinformowała, gdzie powstanie nowa - pierwsza z zagranicznych - fabryka, ale jak wcześniej informowała w grę wchodzi najprawdopodobniej Rosja lub Ukraina.

"W zasadzie wiemy, gdzie będzie nowa fabryka, ale na razie wolelibyśmy o tym nie mówić, bo jeszcze trwają negocjacje. Uzgadniamy ostatnie elementy porozumienia. O lokalizacji poinformujemy w ciągu kilku miesięcy" - powiedział Gromek.

Jak poinformował, budowa nowego zakładu może potrwać 12-18 miesięcy, co oznacza, że w 2007 roku będzie uruchomiona.

Grupa Barlinek zwiększyła w II kwartale 2005 roku przychody ze sprzedaży o 30,5 proc. wobec analogicznego okresu 2004 roku, do 69,3 mln zł, a zysk netto o 33 proc. do 8,1 mln zł.

"Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę niekorzystny dla nas, jako dużego eksportera, kurs walutowy - powiedział prezes Barlinka Paweł Wrona.

"Po relatywnie nie najlepszym pierwszym kwartale, co wynikało ze skokowych podwyżek cen drewna i wspomnianej silnej złotówki, w drugim kwartale pokazaliśmy znaczący wzrost zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i zysk netto" - dodał.

W I półroczu grupa wypracowała 13,6 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 142,9 mln zł.

"Drugie półrocze tego roku będzie lepsze niż pierwsze" - powiedział Gromek, pytany o perspektywy na ten rok.

Prezes dodał, że firma oczekuje utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu przychodów i wyników, a szczegółowe prognozy zamierza przedstawić przed przeprowadzeniem oferty publicznej akcji.

W 2004 roku Barlinek zwiększył przychody o ponad 58 proc. do 235 mln zł, a zysk netto o ponad 65 proc. do 26 mln zł. Od początku 2005 roku spółka konsoliduje wyniki.

Planowana na wrzesień oferta Barlinka obejmie 8.000.000 akcji serii J nowej emisji i 14.000.000 akcji sprzedawanych. Transza instytucjonalna obejmie 16.500.000 akcji oferowanych, a indywidualna 5.500.000.

W pierwszej kolejności będą przydzielane akcje nowej emisji.

Przewodniczący RN Barlinka poinformował, że Michał Sołowow, który kontroluje spółkę zadeklaruje dość długi lockup na akcje, które pozostaną w jego posiadaniu po ofercie.

Budowa księgi popytu i zapisy w transzy indywidualnej w ofercie Barlinka, potrwają od 6 do 9 września 2005 roku. Od 12 do 13 września 2005 przyjmowane będą zapisy w transzy instytucjonalnej, a 14 września ewentualne zapisy subemitentów. Najpóźniej do 16 września odbędzie się przydział akcji. Debiut spółki na GPW jest planowany na koniec września.

Obecnie Barlinek jest największym w Polsce i piątym na świecie producentem naturalnych podłóg drewnianych. 75 proc. produkcji przeznacza na eksport.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz