DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Większa moc Barlinka

Parkiet

Autor: Krzysztof Woch
Źródło: Parkiet
Data: 2005-08-17


Na poziomie 6,6 zł może oscylować cena emisyjna akcji Barlinka. Biorąc pod uwagę duży potencjał wzrostu grupy, papiery spółki to atrakcyjna inwestycja - przekonują przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Oferta publiczna Barlinka obejmuje 22 mln akcji, w tym 8 mln to nowe walory. 14 mln papierów zamierza upłynnić podmiot kontrolowany przez głównego akcjonariusza spółki - Michała Sołowowa. Po emisji kapitał zakładowy producenta deski barlineckiej będzie się dzielić na 88 mln akcji. Inwestorzy giełdowi mogą mieć zatem 25-proc. udział w podwyższonym kapitale. 3/4 oferty (16,5 mln akcji) zostanie skierowane do inwestorów instytucjonalnych. Zapisy inwestorów indywidualnych (trafi do nich 5,5 mln sztuk) będą przyjmowane od 6 do 9 września, równocześnie będzie trwać budowa księgi popytu (book building) wśród instytucji. Spółka chce zadebiutować na GPW do końca przyszłego miesiąca.

Drogo czy tanio?
Z emisji Barlinek chce pozyskać około 53 mln zł, co sugeruje cenę emisyjną na poziomie w okolicach 6,6 zł. W takim przypadku cała oferta miałaby wartość około 145 mln zł. Odnosząc te wartości do ubiegłorocznego zysku netto (26 mln zł), wskaźnik C/Z (cena/zysk) kształtowałby się na wysokim poziomie 22.

- Jeśli brać pod uwagę wskaźniki liczone na podstawie historycznych danych, rzeczywiście oczekiwana cena emisyjna może wydawać się wysoka. Pamiętajmy jednak, że Barlinek nie jest firmą rozwijającą się w tempie kilkunastu procent rocznie. W najbliższych latach musimy zakładać skokowy wzrost wyników - przekonuje Robert Bender z Banku Zachodniego WBK (Dom Maklerski BZ WBK jest oferującym akcje spółki).

Co będzie przyczyną skokowego wzrostu? Wiosną przyszłego roku Barlinek uruchomi trzecią fabrykę deski barlineckiej. Zwiększy tym samym moce produkcyjne z obecnych 4 mln mkw. do 6 mln mkw. Będzie trzecim na świecie producentem drewnianych podłóg wielowarstwowych.

Na tym nie koniec. Wspomniane 53 mln zł z emisji akcji to będzie wkład własny Barlinka w budowę kolejnej fabryki. Wartość inwestycji w nowy zakład, o zdolnościach produkcyjnych około 2 mln mkw., sięga 130 mln zł. Barlinek zamierza się posiłkować kredytami bankowymi. Nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja nowej fabryki. Wiadomo, że powstanie poza Unią Europejską, najprawdopodobniej w Rosji lub na Ukrainie (jako możliwe lokalizacje wymienia się ponadto Chiny, Indie i Kolumbię).

Nastawieni na zysk
- Nie wykluczamy, że w ciągu 3-4 lat zdecydujemy się na jeszcze jedną podobną inwestycję, również umiejscowioną za granicą. Chcemy być światowym liderem pod względem mocy produkcyjnych. Jesteśmy jednak firmą nastawioną na zyski. Za wzrostem wolumenu sprzedaży musi iść utrzymanie ponadprzeciętnej rentowności - zaznacza Mariusz Gromek, przewodniczący rady nadzorczej Barlinka.

Praktycznie cała produkcja z nowych zakładów trafi do zagranicznych odbiorców. - Już teraz 3/4 naszej sprzedaży stanowi eksport. Obecnie udział Barlinka w krajowym rynku podłóg drewnianych sięga 70%. Jego zwiększanie nie ma już ekonomicznego uzasadnienia - tłumaczy Paweł Wrona, prezes spółki.

Cudowne dziecko?
Duży udział eksportu w sprzedaży oznacza spore ryzyko wahań kursowych. To właśnie mocny złoty oraz wzrost cen drewna z początku roku spowodował, że zyski Barlinka w I półroczu nie rosły już tak dynamicznie jak w poprzednich latach. Grupa zarobiła na czysto prawie 13,6 mln zł, podczas gdy w pierwszych sześciu miesiącach 2004 roku zysk netto przekroczył 13,3 mln zł. Przychody wzrosły w I półroczu o 35% i wyniosły blisko 143 mln zł. - Druga połowa roku tradycyjnie jest lepsza w naszej branży. W tym roku będzie podobnie - zapewnia M. Gromek. Dodaje, że jeszcze w sierpniu spółka przedstawi prognozy co najmniej na ten rok. - Czy Barlinek będzie kolejnym "cudownym dzieckiem" Michała Sołowowa? Jestem przekonany, że tak - dodaje. Kielecki biznesmen wprowadził w poprzednich latach na giełdę Echo Investment i Cersanit.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz