DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Duński rynek pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-08-16


Dostęp obywateli nowych państw członkowskich UE do duńskiego rynku pracy
W dniu 09.08. w "Berlingske Tidende" ukazał się artykuł Larsa Erika Skovgaarda "Nie ma inwazji ze Wschodu." Jak informuje S., obawy przed zalewem duńskiego rynku pracy przez tanią siłę roboczą z Europy Środkowo-Wschodniej okazały się bezpodstawne.

Opinię taką potwierdza zarówno Główny Urząd Celny i Podatkowy w Sonderborg, który rejestruje zagranicznych pracowników, Związek Zawodowy Pracowników Budowlanych (BAT), jak i Konfederacja Przedsiębiorstw Budowlanych (Dansk Byggeri). Według BAT, zrzeszającego 140 tys. pracowników budowlanych, od rozszerzenia UE w dniu 01.05.2004r. pracę w Danii podjęło 5 tys. obywateli nowych państw członkowskich UE, z czego większość na okres 2-3 miesięcy. BAT szacuje, że obecnie w Danii pracuje ok. 1 tys. osób, w większości wydelegowanych z firm macierzystych w Europie Środkowo-Wschodniej, co stanowi poniżej 1% ogólnej liczby duńskich pracowników budowlanych. Told og Skat podaje natomiast, że w maju br. 136 duńskich firm zatrudniało obywateli nowych państw członkowskich UE.

Większość z nich to pracownicy budowlani i rolni z Polski. S. przypomina, że przewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej H. Thorning Schmidt niedawno pozytywnie oceniła zaangażowanie duńskich związków zawodowych w walkę z pracodawcami, którzy zaniżają poziom płac w branży budowlanej, zatrudniając pracowników z EŚW na warunkach odbiegających od tutejszych umów zbiorowych. S. dodaje ponadto, że w ocenie Urzędu ds. Rynku Pracy (Arbejdsmarkedsstyrelsen), obecność obywateli nowych państw członkowskich UE nie ma znaczącego wpływu na sytuację na duńskim rynku pracy.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz