DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Drewniana studnia z IX w.

Autor:
Źródło:
Data: 2005-08-11


Drewnianą studnię z IX wieku przed naszą erą odkryli archeolodzy w Terliczce koło Rzeszowa. Przeprowadzone badania dendrochronologiczne wykazały, że drewno użyte do budowy studni pochodzi z czerwca 872 r. przed naszą erą. Poinformowała o tym Monika Hozer, szefowa ekipy, która odkryła studnię.

Badania dendrochronologiczne pozwalają na bardzo dokładne określenie wieku drewna. Teoretycznie granica błędu to 20, 30 lat, ale w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko - powiedziała Hozer. Jej zdaniem, wyniki badań oznaczają, że studnia w Terliczce jest najstarszą w Polsce studnią pochodzącą z okresu epoki brązu.
Archeolodzy postanowili wyciągnąć studnię, którą wcześniej trzeba było jednak osuszyć, gdyż do środka wpływała woda. Podczas wyciągania specjalnym dźwigiem studnia rozpadła się na kilka dużych elementów. Hozer zapewniła, że zabytek będzie można zrekonstruować. Obecnie studnia jest w chłodni, gdzie powoli odparowuje z niej woda. Po konserwacji będzie ją można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie - najwcześniej za rok...

(fot. archiwum Moniki Hozer) więcej na ten temat w wiadomości.wp.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz