DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Okna z drewna

Ładny dom

Autor:
Źródło: Ładny dom
Data: 2000-10-15


Co warto wiedzieć o oknach z drewna. Jakie okna wybrać? Jak o nie dbać?

Czy okna drewniane są droższe od wykonanych z innych materiałów?
W krajach Europy Zachodniej, skąd w dużej mierze pochodzą stosowane u nas technologie profili okiennych, okna drewniane są jako produkt luksusowy. Ich cena jest znacznie wyższa niż np. okien z tworzyw sztucznych. W Polsce ceny te są porównywalne, choć jakość polskich okien drewnianych nie odbiega od jakości zachodnich. Dobre okno drewniane można kupić już za ok. 300-800 zł/m2. Pamiętajmy, że lepiej zapłacić nieco drożej i kupić okno dobrej firmy, na które producent udziela gwarancji (zazwyczaj są to ok. 2 lata), niż kupić taniej okno niewiadomego pochodzenia.

Czy drewniane okna mają jakieś szczególne właściwości, które nie występują w oknach z innych materiałów?
Tak – jest to np. zdolność do regulacji wilgotności. Jeżeli w pomieszczeniu wzrasta wilgotność, wówczas ramy drewniane zatrzymują jej nadmiar, który oddają w momencie spadku wilgotności. Dzięki temu nie ma zagrożenia zagrzybienia pomieszczeń spowodowanych nagromadzeniem się pary wodnej, co niekiedy występuje przy stosowaniu szczelnej i nie przepuszczalnej wilgoci stolarki z innych materiałów.
Za stosowaniem okien drewnianych przemawia duża wytrzymałość ram i ościeżnic okiennych, możliwość usuwania usterek powstałych w wyniku eksploatacji bez konieczności wymiany okien oraz to, że nie wypaczają się pod wpływem temperatury.

Jakiego drewna używa się do produkcji okien?
Okna drewniane robi się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego lub dębowego, a także drewna lasów tropikalnych (np. mahoniu, meranti). Do produkcji okien używa się drewna dobrej jakości, bez sęków i pęcherzy żywicznych, o wilgotności 12-13%, klejonego warstwowo, dzięki czemu nie ulega skręcaniu i wypaczaniu. Na przemian ułożone włókna wzmacniają wytrzymałość materiału. Drewno jest impregnowane powierzchniowo poprzez zanurzenie lub natrysk i lakierowane albo malowane farbami kryjącymi lub transparentnymi (lazurami) zachowującymi rysunek drewna. Wszystkie powłoki malarskie są wodorozcieńczalne, a więc ekologiczne.

Jak zachowują się drewniane okna w razie pożaru?
Drewno, jako materiał palny, klasyfikowane jest do grupy materiałów trudno zapalnych, zaś pokryte lub nasycone środkami ogniochronnymi – do materiałów niezapalnych. Pod wpływem miejscowego działania płomieni powierzchnia drewna zwęgla się, zaś wewnętrzna warstwa długo utrzymuje swoje właściwości i wytrzymałość. Drewno w pożarze wyzwala zdecydowanie mniej gazów toksycznych niż materiały sztuczne, a czas osiągnięcia stężenia gazów toksycznych, stanowiącego śmiertelne zagrożenie dla ludzi, jest dłuższy niż w oknach z tworzyw sztucznych. Dodatkowo w wysokiej temperaturze (rzędu 200^(o)C) drewno dłużej utrzymuje sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Dopóki nię pękną szyby, powietrze (a więc i tlen niezbędny do rozprzestrzeniania się płomieni) nie dostanie się do środka pomieszczenia.

Jakie szyby stosuje się w oknach z drewna?
Okna drewniane mogą być wyposażone, tak jak okna z innych materiałów, w szyby zespolone jedno – lub dwukomorowe, w których przestrzeń między szybami wypełniona jest suchym powietrzem lub gazem szlachetnym (argonem, kryptonem lub ksenonem). Szyby zrobione są z idealnie gładkiego szkła typu float lub powleczonego dodatkowo warstwą metalu szkła termofloat (przepuszcza ono światło, natomiast odbija promieniowanie cieplne). Możemy tez zamówić okna z szybami chroniącymi pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem: absorpcyjnymi lub refleksyjnymi. Stosowane są też szyby bezpieczne, antywłamaniowe, o zwiększonej odporności na uderzenia. Można również stosować szyby ornamentowe, o zmniejszonej przejrzystości, które rozpraszają światło i zmniejszają ostrość obrazu.

Im lepsze parametry szyb, tym wyższa ich cena. Tańszym rozwiązaniem jest naklejenie folii na zwykłe szyby. Na rynku dostępne są folie przeciwsłoneczne, lustrzane, bezpieczeństwa (chroniące przed rozpryskiwaniem stłuczonego szkła) oraz folie antywłamaniowe.

Czy w oknach drewnianych stosuje się takie same okucia jak w oknach wykonanych z innych materiałów?
Tak we wszystkich nowoczesnych oknach stosuje się okucia obwiedniowe. Dzięki swej konstrukcji umożliwiają dowolne, stabilne ustawienia skrzydła okiennego. Przekręcając odpowiednio klamkę, można ustawić skrzydło w pozycji otwartej, zamkniętej, uchylonej bądź odchylonej (na zewnątrz) albo obracać je wokół osi pionowej lub poziomej. W zamkniętym oknie skrzydło jest szczelnie dociskane do ościeżnicy przez kilka trzpieni rozstawionych na obwodzie, a dzięki funkcji rozszczelnienia, między rama skrzydła a ościeżnicą można zostawić kilkumilimetrowa szczelinę. Dostępne są też okucia antywłamaniowe.

Jakie kłopoty mogą sprawiać użytkownikom okna drewniane?
Oferowane dziś okna drewniane maja najczęściej konstrukcję jednoramową, są więc łatwe w konserwacji i nie wymagają rozkręcania. Pewną niedogodnością jest wrażliwość drewna na czynniki atmosferyczne. Nie konserwowane drewno pęcznieje pod wpływem wilgoci, zaś przy silnym nasłonecznieniu wysycha i kurczy się. Z tego powodu ramy drewniane należy przy myciu okien przecierać preparatami do pielęgnacji drewna, a co 3-5 lat pomalować farba lub lakierem zalecanym przez producenta. Właściwe konserwowane okno z drewna wytrzyma 50-60 lat.

Ze względu na szczególne narażenie zewnętrznych powierzchni okien na niekorzystne czynniki, producenci stolarki okiennej oferują okna drewniano-aluminiowe lub drewniano-plastikowe, w których wykorzystywane są najlepsze cechy poszczególnych materiałów. Drewniany profil okna zapewnia walory estetyczne i odpowiednie parametry techniczne, zaś zewnętrzna osłona z aluminium (lub PVC) stanowi zabezpieczenie przed niszczącym działaniem słońca, wiatru, mrozu i innych czynników atmosferycznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Szukam dobrych okien z drewna [1]

Witam wszystkich forumowiczów. Buduję dom i stoję przed wyborem okien. A właściwie już wybrałem okna drewniane. I teraz mam pytanie której firmy okna warto kupić? Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy zakupie

budowniczy Mirek [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-22 15:57:36

Zgłoś nadużycie

przedewszystkim drewno ,dąb lub machoń daruj sobie meranti i sosne,reszta u ...

wszystkich jest podobna,konkurencja jest tak duza ze wszyscy trzymaja jakosc ,jak juz z drewna to ładna przeroczysta lazura nie kryjacy biały czy inny kolor,od wewnatrz polecam naturalny kolor,wazne sa drobiazgi jak okapnik przyszybowy,czy podnosnik skrzydła ,jak zobaczysz gwozdzie czywkrety w listwach przyszybowych daruj sobie ,estetyka przedewszystkim,zadbaj o pielegnacje okien pokrywajac je specjalnym woskiem dopielegnacji powałok lakierniczych,i smaruj okucia i wszystko bedzie ok,

ersste [49]Odpowiedz na ten komentarz2009-09-24 21:38:35

Zgłoś nadużycie

ersste co ty za bzdury wypisujesz, [3]

jak nie masz pojęcia o oknach to sie nie wypowiadaj.Przecież meranti to mahoń i to w dodatku numer jeden w produkcji okien. Dużym upośledzeniem, są okna dębowe produkowane tylko przez pseudo stolarzy.
Dobre okno drewniane musi być zrobione z drewna klejonego, ponieważ ramy nie zmieniają swoich gabarytów, drewno sie nie odkształca, klejonka nie ma takich naprężeń jak drewno lite, najlepsze jest meranti, bintagor, durian, i sosna, nigdy dąb

sylwek [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-10 17:19:53

Zgłoś nadużycie

produkuje okna od 10 lat i zgadzam sie ze meranti jest nr 1 z tego samego ...

powodu co okna pcv poprostu jest tani i chodz wiekszosc twierdzi ze meranti pochodzi z rodziny drzew mahoniowatych mahoniem nie jest ,jezeli kiedykolwiek miałes w reku mb kantówki mahoniowej i meranti to nie mozna mówic ze to to samo,produkuje okan a z kantówki 3 warstwowej z srodkowa warstwa z drobnych lameli na sztotc, sprzedajemy głownie do francji znaja nas z okien dabowych i mało kto zamawia inne ,ale nie ma co sie dziwic kantówka meranti w przyszłosci moze byc tansza od sosny tak jest dzis z sklejka meranti.jasne meranti ma mniejsza gestosc niz sosna ,sylwek chyba nie pamietasz akcji promocyjnej okien mahoniowych duzego producenta okna były z meranti sowem katastrofa okan super tylko kto zna sie na drewnie uznał to za oszustwo i konkurencja to wykozystała ,teraz w ofercie tego producenta nie ma okien z mahoniu tylko z meranti .

ersste [49]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-23 21:31:33

Zgłoś nadużycie

Meranti jest tanie ale tylko wtedy gdy jest kiepskie. To drewno by moglo być ...

stosowane do prod. okien musi miec min 450 kg m3 i wtedy juz przestaje byc tak tanie. Wszelkie miksy z roznych gat. meranti ( jest ich przeszlo 60 ) sprzedawane w kraju na ogol nie nadaja sie do okien. To co piszesz o meranti jako mahon ma nadal niestety czesto miejsce. Kiedy obserwuje lokalna konkurencje ( zajmuje sie dystrybucja drewnianianej stolarki ) ktora klientom wciska okna z "mahonimeranti" albo meranti mahoniowego to krew mnie zalewa.

krzychut [16]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-24 12:49:32

Zgłoś nadużycie

Meranti to mahoń

Kolego meranti to na pewno nie jest mahoń, meranti rośnie w Azji a mahonie w Ameryce i Afryce , to zupełnie dwa różne gatunki drewna egzotycznego

grzes [2]Odpowiedz na ten komentarz2010-01-07 20:43:41

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz