DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kanada chwali politykę leśną, Greenpeace protestuje.

Rzeczpospolita

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2000-07-29


Kanada - największy na świecie eksporter tarcicy - opublikowała raport, w którym przedstawiła swoje sukcesy odnośnie zachowania zrównoważonego rozwoju leśnictwa w okresie, gdy rośnie zapotrzebowanie na produkty drzewne.

Członkowie Greenpeace krytykują raport, twierdzą, że Kanada dopłaca do niszczenia wiekowych, najbardziej cennych ekosystemów leśnych. Minister zasobów naturalnych Ralph Goodale oświadczył, że 10. doroczny raport o stanie leśnictwa prezentuje Kanadę "jako międzynarodowego lidera" w zarządzaniu lasami zgodnie z zasadami ekorozwoju. "Sustainable forest management" - to cel, do którego zmierza leśnictwo u progu XXI wieku. Chodzi o pogodzenie z jednej strony ogromnego zapotrzebowania na drewno, z drugiej - o powstrzymanie postępującego procesu wylesienia. Certyfikacja jest pierwszym ważnym krokiem na tej drodze.

Kanada jest pierwszym krajem, który wprowadził certyfikację lasów. Certyfikaty nadawane są wówczas, jeśli cały cykl gospodarczy począwszy od sposobu hodowli lasu, poprzez pozyskiwanie surowców, przerób, a skończywszy na sprzedaży gotowych produktów z drewna byłby zgodny z kryteriami trwałego rozwoju lasów.

Dotychczas zaledwie 0,15 proc. całej produkcji drzewnej na świecie zostało objęte certyfikacją. Nie więcej niż 4,5 mln ha wszystkich lasów na Ziemi, ale w Polsce mamy takich lasów z certyfikatami 1,6 mln ha - najwięcej w Europie.

Certyfikat gwarantuje także legalnosć źródła pochodzenia surowca i przetworzonych produktów, co w sytuacji żywiołowego handlu drewnem lasów tropikalnych ma odegrać istotną rolę w staraniach o zachowanie lasów. Minister Ralph Goodale powiedział: - Zwiększamy powierzchnię lasów objętych certyfikacją szybciej, niż się spodziewaliśmy. Zachowujemy bogactwo przyrody dla przyszłych pokoleń, pomimo że wzrasta populacja i coraz ostrzejsza jest konkurencja na międzynarodowym rynku drzewnym - przytacza jego słowa Reuters.

Pochwalny ton raportu nie zrobił wrażenia na organizacji Greenpeace, która ujawniła, że Kanada subsydiuje firmy prowadzące wycinkę lasów naturalnych w wysokości 3 mld dolarów kanadyjskich rocznie. Peter Tabuns, dyrektor Greenpeace przypomniał na konferencji w Ottawie, że do Kanady należy 1/4 światowych lasów deszczowych, pozostających w strefie umiarkowanej. - Zamiast chronić to bogactwo, Kanada daje upusty podatkowe firmom wycinającym lasy - powiedział Tabuns.

Ekolodzy i koncerny drzewne prowadzą wojnę o lasy deszczowe na kanadyjskim wybrzeżu Pacyfiku od wielu lat. Ekolodzy wzywają do bojkotu produktów z drewna pochodzącego z zachodniej Kanady. Naciskają na klientów w Europie i w Stanach Zjednoczonych, by zaprzestali kupowania kanadyjskiej tarcicy i papieru, bo ich pozyskanie spowodowało szkody ekologiczne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz