DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Finowie promują domy z drewna

Autor:
Źródło: Gazeta Drzewna
Data: 2000-10-04


Tak jak podejrzliwie w XVI wieku Finowie przyjmowali pomysł używania widelca, wdrażany przez Katarzynę Jagiellonkę, żonę króla Szwecji Jana III, tak obecnie Polacy mają wiele wątpliwości dotyczących stosowania drewna jako materiału budowlanego.

Finowie dawno przyzwyczaili się do używania widelca, a wątpliwości Polaków dotyczące budownictwa z drewna będziemy się starali rozwiać w ramach realizacji naszego projektu systemu otwartych drewnianych konstrukcji szkieletowych - mówił Matti Sihvonen, menedżer Fińskiej Federacji Przemysłu Leśnego, podczas zorganizowanej w Poznaniu konferencji "Europejski system otwartych drewnianych konstrukcji szkieletowych".

Podczas tego interesującego spotkania, przygotowanego przez Katarzynę Rzeźniczak (Analizy Rynkowe i Finansowe, Zarządzanie Projektami) przedstawiciele Fińskiej Federacji Przemysłu Leśnego, Nordyckiej Rady Drzewnej oraz Fińskiego Technicznego Ośrodka Badawczego i Fińskiego Instytutu Inżynierii Środowiskowej przedstawili przedstawicielom polskich firm wykonawczych i budowniczym domów z drewna ideę systemu otwartych konstrukcji szkieletowych, zasady funkcjonowania handlu i logistyki w drewnianych konstrukcjach oraz fińskie doświadczenia w budowaniu takich domów, projektowaniu i możliwościach architektonicznych. Mówiono też o praktykach stosowanych przez fińskich konstruktorów.

Sposób na nadwyżkę tarcicy
Fińscy specjaliści zainteresowali się Polską, ponieważ nasze zużycie tarcicy na jednego mieszkańca jest niższe niż w innych krajach europejskich, a w stosunku do obywateli USA czy Kanady - nawet sześciokrotnie. W sytuacji więc stałego wzrostu w świecie produkcji tarcicy, przekraczającego sprzedaż tego surowca, właśnie takie rynki wydają się warte zagospodarowania. Tak się składa, że to właśnie w Finlandii występuje stosunkowo największa nadwyżka podaży nad popytem tarcicy, toteż z tego kraju wychodzą inicjatywy zagospodarowania cennego surowca w budownictwie domów parterowych i piętrowych. To była zresztą największa niespodzianka dla słuchaczy, ponieważ w Polsce stawia się prawie wyłącznie parterowe domy z drewna, z poddaszem do zagospodarowania. Tymczasem Finowie prezentowali systemy domów piętrowych, a na filmach pokazywali proste systemy zbijania ścian na wyższych kondygnacjach, bez użycia kosztownych dźwigów...


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz