DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zasady prawidłowej eksploatacji brzeszczotów pił taśmowych wydłużające okres ich pracy.

Autor: Stefan Drozdowski
Źródło:
Data: 2001-02-24


Główną przyczyną zużycia pił taśmowych dowolnego typu jest zmęczeniowe zerwanie poprzeczne. Pękanie pił taśmowych powstaje na skutek zmęczenia materiałowego. Piła jest ciągle poddawana gięciu na obwodzie koła i prostowaniu na odcinkach, między kołami. Ilość cykli prostowania i gięcia decyduje o okresie używalności piły. Rodzaj i twardość tartego drewna nie mają wpływu na zmęczeniową żywotność piły.

Piły taśmowe są stosunkowo drogie dlatego należy umiejętnie je eksploatować aby jednostkowy ich koszt na m3, przetarcia drewna maksymalnie obniżyć.

Należy stosować podstawowe zasady:
1. Napęd piły włączać tuż przed jej wejściem w drewno i wyłączać natychmiast po wyjściu. Piła będąca w ruchu a nie tnąca drewna, podlega procesowi bardzo intensywnego zużycia zmęczeniowego, gdyż na odcinku prostym nie jest prowadzona w klocu i dodatkowo wibruje między rolkami, co potęguje ilość cykli zmęczeniowych.
2. Stosować posuwy odpowiednie do grubości obrabianej kłody ale raczej wysokie, aby w jednostce czasu przeciąć jak największą ilość drewna a piła wykonała jak najmniej obrotów czyli cykli zmęczeniowych. Zbyt niskie posuwy robocze skracają żywotność piły, gdyż zbytecznie wydłużają czas jej pracy. Piły tępe należy ostrzyć a nie zaniżać posuwy robocze ponad miarę.
3. Stosować piły o zaokrąglonych krawędziach grzbietu aby uniknąć pojawienia się pęknięć biegnących od tyłu piły.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz