DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Domy szkieletowe i suszarnictwo

Drewno.pl

Autor: Jan Chmura
Źródło: Drewno.pl
Data: 2000-11-27


Ostatnio dużo domów buduje się w technologii szkieletu drewnianego. Jest z tym dużo kłopotów, to pole dla technologów drewna poszukujących pracy. To co dla nas jest oczywiste, dla budowlańców często stanowi nie lada problem. Zatrudniłem się kiedyś przy budowie trzy-kondygnacyjnego obiektu budowanego w technologii szkieletu drewnianego.

Moja brygada zajmowała się pracami wykończeniowymi. Było z tym mnóstwo problemów. Dzisiaj napiszę o wychodzących wkrętach, którymi przykręcane są płyty gipsowo kartonowe do ścian i sufitu. To duży problem, ponieważ wkręty wychodzą po kilku, a czasem kilkunastu dniach. Winne jest drewno, konkretnie jego wilgotność. Po prostu, gdy zbyt mokra konstrukcja wysycha, kurczy się i wypycha wkręty. Problem jest więc po naszej stronie. Zakłady drzewne dostarczają mokrą tarcicę. Z moich doświadczeń wynika, że takie drewno nie może mieć więcej jak 18% wilgotności, czyli praktycznie musi być wcześniej w suszarni.

Zakłady dysponują obecnie nowoczesnymi suszarniami, gdzie proces suszenia sterowany jest komputerowo. Nikt tam nie pamięta o parze, którą kiedyś wyrównywało się wilgotność suszonego drewna w początkowej fazie suszenia. Młodszym suszarnikom przypomnę, że tak rozpoczynało się suszenie tarcicy iglastej. Dzisiaj w nowoczesnych suszarniach komputer prowadzi cały proces i wszystko powinno być w porządku. Jednak nie zawsze tak jest. Jeżeli suszymy drewno do wilgotności 8%, robimy to bardzo starannie i zwykle nie ma problemów. Jeżeli mamy wysuszyć drewno, które idzie na budowę, często nie zwracamy uwagi na parametry. Rezultat jest taki, że ostatnio jeden z wykonawców budujący domy kanadyjskie w Polsce sprowadzał drewno z Kanady. Domy szkieletowe będą powstawać i tylko od nas zależy, czy szkielet będzie drewniany, czy metalowy. Odnoszę wrażenie, że bitwę o ten rynek zaczynamy przegrywać.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. O błędach w wyżynce dłużyc i manipulacji kłód, oraz przetarciu, napiszę innym razem. Teraz jeszcze o suszeniu. Ostatnio w jednym z lepszych zakładów drzewnych zaobserwowałem taką scenę. Po załadowaniu suszarni tarcicą, na pakietach zaczęto układać płyty drogowe. Wysuszyłem już bardzo dużo tarcicy, ale nigdy do głowy mi nie przyszło, żeby obciążać tarcicę płytami drogowymi. Nie można w tak krótkim artykule opisać wszystkich problemów występujących przy suszeniu.

Programując proces suszenia, nie radzę przekraczać temperatury 55 stopni Celsjusza. W suszarniach, gdzie suszenie przebiega w oparciu o płytkę z celulozy lub z balsy- UGL, szczególną uwagę należy zwrócić na sprawność tryskaczy, oraz miejsce zamocowania samej płytki. Nie może być tak, że woda z niesprawnego tryskacza leje się na posadzkę, a nad kałużą mamy płytkę. Komputer uzna bowiem, że jest zbyt duża wilgotność względna powietrza w suszarni. Przyspieszy proces suszenia, ścieżka wodna zostanie przerwana i mamy problem. Zasklepiona woda wewnątrz tarcicy, to w suszarni sterowanej komputerowo poważna sprawa. Może się zdarzyć, że komputer podniesie temperaturę i drewno popęka. Jeżeli sondy będą zbyt płytko, suszenie zostanie zakończone.

Kończąc, pozdrawiam wszystkich suszarników. To naprawdę od was zależy, czy polskie domy szkieletowe będą powstawały z polskiego drewna. Tarcicy mamy dużo, a domów mało. Ta dysproporcja może stworzyć szansę dla wielu producentów tarcicy. Trzeba jednak pokazać, że potrafimy ją wyprodukować.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Surowce do budowy szkieletowej

Nie jest żadnym problemem pozyskanie dobrego,certyfikowanego materiału do budowy domów szkieletowych ,problemem może być polskie drewno i gdyż jest wiele firm które mają suszarnie i suszą go prawidłowo.Najważniejsze jest w tej technologii aby drewno konstrukcyjne i inne jak elewacje,podbitki,podłogi itp o ile takie są stosowane były najwyższej jakości.Stosowanie drewna mokrego,zarobaczonego lub pozyskanego z chorych drzew jest najgorszym co może być dla branży drzewnej.Jak wiemy takie drewno jest bardzo często stosowane przez nie uczciwe firmy ze względów ekonomicznych ,jest tanie .Taki proceder psuje cała branżę,psuje jej możliwości i przyszłość ponieważ złe drewno nie funkcjonuje !! a inwestor mający z nim problemy nigdy z drewna nie skorzysta i nie poleci nikomu.Znam tą branże od wielu lat w kraju i za granicą i mogę śmiało twierdzić że w naszym kraju w wielu wypadkach stosowane są materiały drzewne które tam w ogóle nie mają czego szukać.Rozwój budownictwa drewnianego w Europie zachodniej jest prognozowany do roku 2020 procentowo w mieszkaniówce do około 45 % u nas nie ma konkretnych danych ale myślę że jeżeli jest na poziomie 5 % lub mniej to wszystko. A więc potencjał mamy ogromny,brakuje architektów,promocji,fachowych firm budowlanych.Drewna natomiast jest dosyć na rynku.Trzeba tylko troszkę znać kalkulacje i okazuje się że dobre drewno nie jest w ogóle droższe od byle czego jeżeli policzymy odpady,pasowność,szybkość montażu,i braki reklamacji oraz dostępność i powtarzalność wyrobów drzewnych oferowanych przez profesjonalne firmy.

Adam [94]Odpowiedz na ten komentarz2011-07-22 09:56:29

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz