DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Przyszłość w płytach

Gazeta Przemysłu Drzewnego

Autor:
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Data: 2001-02-13


Produkcja płyt drewnopodobnych na świecie w ostatnich latach rozwija się. Szczególnie dużo produkuje się płyt MDF oraz OSB. Zdolności produkcyjne tych ostatnich, wg wstępnych danych, osiągnęły w 2000r. 1,8 mln m3, a do 2004 przewiduje się ich produkcję na poziomie 4 mln m3.

Gwałtowny wzrost produkcji i zastosowania płyt spowodowany jest możliwościami wytwórczymi, które pojawiły się wraz z zainstalowaniem pras ciągłego działania. W Polsce istnieją trzy linie płyt MDF, o łącznej zdolności produkcyjnej 830 tys. m3.
Jednak w przypadku produkcji innych materiałów z branży drzewnej od dwóch lat notuje się regres. Wyjątek stanowią płyty porowate, które ratują się dzięki eksportowi, w związku z rosnącą popularnością na Zachodzie, jako ekologicznego materiału izolacyjnego.

Charakterystyczną cechą przemysłu płyt wiórowych w Polsce jest fakt, że tylko ok. 5% jego produkcji przeznaczone jest na cele budowlane (Niemcy, Francja, Finlandia do 40%).

W Europie produkcja i zastosowanie płyt OSB dopiero się na dobre rozpoczyna i może przyczynić się do szybszego rozwoju budownictwa w konstrukcji szkieletowej.
W państwach skandynawskich nastąpił w ostatnich latach intensywny rozwój budownictwa drewnianego. To samo obserwuje się również w Niemczech. Na południu tego kraju buduje się całe osiedla domów w technologii szkieletowej zaopatrzonych w baterie słoneczne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz