DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Razem silniejsi

Autor: dja
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2004-09-30


Organizacje skupiające tartaki i producentów palet próbują namówić uczestników rynku surowca drzewnego do tworzenia "grup zakupowych".

Rozproszenie branży, przy jednocześnie silnej, monopolistycznej pozycji Lasów Państwowych będących głównym oferentem surowca drzewnego powoduje, że nie mają one żadnej pozycji w negocjacjach dotyczących warunków i zasad handlu drewnem okrągłym.

Dzięki działaniom np. PIGPD i dekoniunktury na rynku jaka miała miejsce dwa lata temu - udało stworzyć się w większości RDLP "mieszane komisje negocjacyjne". Ich zadaniem było m.in. wypracowanie metod współpracy pomiędzy przemysłem i lasami, czy negocjowanie cen wyjściowych na drewno sprzedawane odbiorcom na "rynku lokalnym" (w odróżnieniu od rynku krajowego obsługiwanemu przez DGLP - na którym ceny ustalane są w drodze negocjacji). Obecnie, w dobie silnego popytu na surowiec, przy ograniczonej podaży limitowanej m.in. etatami pozyskania okazuje się, że nie są ważne argumenty komisji. Liczą się oczekiwanie Lasów Państwowych wynikające z pędu za "średnią ceną" uzyskiwaną przez poszczególne RDLP.

PIGPD postuluje również aby LP umożliwiły krajowym producentom dokonywanie zakupów poprzez tworzone "grupy zakupowe". Grupy takie powstałyby w celu połączenia siły nabywczej wielu drobnych klientów na rynku zdominowanym przez jednego dostawcę. Tworzenie takich grup nie jest niczym zupełnie nowym. Powinny być to jednak grupy formalne, zbudowane w oparciu o konkretne przepisy prawa, a tym samym niemożliwe do zignorowania lub rozbicia. Zakładając je odbiorcy drewna, oprócz uzyskania odpowiedniej siły nabywczej, stworzą sobie również możliwości szukania alternatywnych dróg zaopatrzenia. Możliwości prawnych jest kilka, lecz wydaje się, że najsensowniejsze będzie tworzenie konsorcjów zaopatrzeniowych.

Podobne rozwiązania forsuję również organizacje skupiające producentów palet. Jednak jak dotycczas, żadne z takich przedsięwzięć nie zostało pprzeprowadzone.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz