DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Opłacalna renowacja mebli

Interia.pl

Autor:
Źródło: Interia.pl
Data: 2005-08-04


Klientów firm restaurujących stylowe meble wciąż przybywa. - Pracy w Polsce zawsze było, jest i będzie dużo - zapewnia Tadeusz Człapa z Pracowni Konserwatorskiej "Barok". - Kiedyś więcej pieniędzy miały muzea, teraz więcej jest klientów indywidualnych - dodaje.

Coraz częściej pojawiają się też klienci z Zachodu, szczególnie Austriacy i Niemcy. Ci ostatni są skłonni przyjechać do Polski ze starą szafą, wynająć hotel na czas jej renowacji i wrócić z gotowym produktem do Niemiec. Za Odrą za taką samą usługę konserwatorską muszą zapłacić ponad cztery razy tyle, co w Polsce. Względy finansowe to jednak nie wszystko - Niemcy cenią sobie również polski styl renowacji.

Rynek renowacji mebli w Polsce jest niewielki i trudny do oszacowania. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarce "renowacja mebli" by przekonać się, jak mało podmiotów działa w tym biznesie. W samej Warszawie o klienta biją się zaledwie 22 firmy, w Poznaniu - 16, a w Szczecinie tylko 3. Ogłoszenia prasowe wykazują jednak, że na rynku działa wielu nie zawsze zarejestrowanych renowatorów.

I w większych i w mniejszych firmach trudno znaleźć konserwatora zabytków. Przedstawiciele branży skarżą się na brak wykwalifikowanych pracowników. - Jest ich niewielu i niewiele szkoli się młodzieży - mówi Marian Kaptur z firmy Renowacja Mebli Stylowych. - Trzeba kochać ten zawód - dodaje. Jak twierdzi Tadeusz Czapla, kiedyś stolarz, tapicer, czy złotnik był normalnym fachem. Dzisiaj takiego fachowca trzeba przyuczyć do mebli, które były robione 100 lat temu.

Za renowację kredensu trzeba zapłacić, w zależności od stopnia zniszczenia, od 2 do 4 tys. zł. Konserwacja biurka i szafy odzieżowej kosztuje ok. 2 tys. zł. Niestety tylko w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie. W stolicy za takie same usługi trzeba zapłacić prawie trzy razy więcej.

Przedstawiciele branży przekonują, że odrestaurowany model zyskuje ok. 75 proc. na wartości.

Każde działanie konserwatorskie wymaga czasu, cierpliwości i fachowej wiedzy. Jeśli ktoś chce wykonać je szybko i za zadziwiająco niską cenę, na pewno zrobi to źle. Warto więc zawsze sprawdzić referencje firmy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz