DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pfleiderer chce wybudować fabrykę w Grajewie

PAP

Autor: aj
Źródło: PAP
Data: 2005-08-02


Pfleiderer Grajewo chce rozpocząć budowę nowej fabryki w Grajewie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, a jej uruchomienie zakłada na pierwsze półrocze 2007 roku. Koszt inwestycji ma wynieść 60-100 mln euro.

"Jeszcze trwają prace dotyczące ostatecznego harmonogramu realizacji inwestycji. W ciągu najbliższych kilku tygodni zostaną podjęte ostateczne decyzje" - powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes Grajewa Paweł Wyrzykowski.

Wartość planowanej inwestycji w Grajewie wyniesie od 60 do 100 mln euro, w zależności od przyjętego wariantu projektu.

"Prowadzimy z Lasami Państwowymi rozmowy, które chcielibyśmy dopiąć w ciągu najbliższego kwartału" - powiedział prezes.

Wcześniej Wyrzykowski uzależniał budowę fabryki w Polsce od podpisania umowy z Lasami Państwowymi.

Obecnie firma buduje fabrykę w Rosji, której koszt Grajewo oszacowało na 77 mln euro.

"Prace budowlane projektu Nowgorod w Rosji są w końcowej fazie realizacji. Chcemy rozpocząć produkcję w drugim kwartale 2006 roku. Przesunięcie rozpoczęcia produkcji spowodowane jest koniecznością usunięcia wad fundamentów, które zostały niedawno wykryte" - poinformował Wyrzykowski.

Początkowo Grajewo planowało otwarcie fabryki na przełomie 2005 i 2006 roku.

Docelowa wartość sprzedaży fabryki w Rosji jest szacowana na 80 mln euro, przy założeniu wykorzystania w pełni mocy produkcyjnych.

"Wykorzystanie w pełni mocy produkcyjnych tamtejszej fabryki może nastąpić w 2007 roku, a z pewnością w 2008 roku" - powiedział prezes.

Wyrzykowski poinformował, że firma rozważa też akwizycje w regionie.

"Rozważamy możliwość akwizycji. Bierzemy pod uwagę kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. W przeciągu roku coś pewnie się wyjaśni w tej sprawie" - powiedział.

Prezes poinformował, że Grajewo poza rozwojem w obecnym obszarze swojego działania, czyli produkcji płyt meblowych, rozważa wytwarzanie nowych produktów. Nowym kierunkiem rozwoju mogłyby być panele podłogowe.

Powiedział, że w związku z przejęciem przez większościowego akcjonariusza Grajewa, czyli przez Pfleiderer AG niemieckiej grupy Kunz, polska spółka uzyska dostęp do know-how w biznesie paneli podłogowych. Kunz ma silną pozycję w tej branży.

"Rozważamy możliwość rozpoczęcia produkcji paneli. Nie wymaga to wielkich zmian w obszarze technologii, gdyż produkcja paneli zbliżona jest do produkcji płyt, wystarczy jedynie dostawić kilka maszyn w już istniejących fabrykach" - powiedział Wyrzykowski.

"Jeśli podejmiemy się produkcji paneli, to chcielibyśmy zostać znaczącym graczem na tym rynku" - dodał.

W swoich planach Grajewo zakłada odkupienie akcji spółki Pfleiderer Prospan, w której obecnie ma 56,7-proc. udział.

"Chcielibyśmy odkupić 43 proc. akcji Prospanu, które należą obecnie do Skarbu Państwa. Jesteśmy jednak sceptyczni co do możliwości realizacji tego przedsięwzięcia w tym roku" - powiedział prezes.

"Za jedną akcję Prospanu odkupioną od Pfleiderera zapłaciliśmy 100 zł. Jeśli MSP rozpisałoby przetarg, jesteśmy w stanie zaproponować więcej" - dodał.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz