/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Niech rosną

Głos Wielkopolski

Autor: Marek Fiedorow
Źródło: Głos Wielkopolski
Data: 2004-08-18


Leśnictwo to jedna z niewielu dziedzin, w których w UE stanowimy potęgę. Okazuje się jednak, że w Polsce brakuje drewna. Popyt na nie, głównie w budownictwie i przemyśle celulozowo-papierniczym, jest ogromny. Leśnicy nie mogą go w pełni zaspokoić. Czy w takim razie źle gospodarują?

Przedstawiciele przemysłu drzewnego domagają się większych cięć. Na szczęście istnieją ustawowe zapisy, które nie pozwalają ugiąć się przed żądaniami drzewnego lobby. Lasy należące do państwa są własnością wszystkich Polaków. I nie można ich niszczyć, bo akurat koniunktura na drewno jest doskonała. Tnąc ponad to, co zaplanowane, można doprowadzić do zmniejszenia zasobów leśnych, ich walorów krajobrazowych i ekologicznych. A więc tego, na co leśnicy pracują od lat. Osiągnięcie krótkowzrocznych celów gospodarczych mogłoby pracę tę przekreślić. W następnym pokoleniu nie moglibyśmy się już szczycić swoimi zasobami leśnymi.

Wyższe ceny na drewno powodują wzrost kradzieży drewna, ale ze stosów, a nie z pnia. Czyżby złodzieje lepiej niż drzewiarze rozumieli, że las musi dorosnąć do czasu wyrębu?


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz