DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska w lasy bogata

Nasz Dziennik

Autor: Małgorzata Pabis
Źródło: Nasz Dziennik
Data: 2005-07-28


Łączna powierzchnia lasów w Polsce wynosiła na koniec 2004 r. 8973 ha - wynika z Raportu o stanie lasów w 2004 r. To szósty wynik w Europie po Szwecji, Finlandii, Francji, Niemczech i Ukrainie.

Jak informuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, lasy stanowią obecnie 28,7 proc. powierzchni kraju i od kilku lat systematycznie ich przybywa. - W 2004 r. tereny leśne zajmowały o 31 tys. ha więcej niż w 2003 r. Do 2020 r. zalesionych ma zostać dalszych 680 tys. ha, a lesistość Polski ma się zwiększyć do poziomu 30 proc. - podkreśla Przemysław Przybylski.

Jak można wyczytać w corocznym raporcie o stanie lasów w całym kraju, w strukturze własnościowej lasów w Polsce dominują lasy publiczne (82,5 proc.), w tym lasy zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (78,4 proc.). Pozostałe obszary leśne należą m.in. do osób prywatnych, gmin czy parków narodowych.

- Dzięki skupieniu większości obszarów leśnych w rękach jednego zarządcy, jakim są Lasy Państwowe, możliwe jest prowadzenie skoordynowanej i efektywnej gospodarki leśnej. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa, a ich kondycja jest z roku na rok coraz lepsza - mówi Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych do spraw gospodarki leśnej.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach (z 28 września 1991 r.), jednym z celów gospodarki leśnej jest pozyskiwanie drewna. Lasy Państwowe pozyskały w 2004 r. 60 proc. rocznego przyrostu masy drzewnej. - Pozostałe 40 proc. pozostawiamy jako zapas na przyszłość. Dzięki temu średni wiek polskich lasów stale rośnie - wyjaśnia dyrektor Zaleski.

W ubiegłym roku Lasy Państwowe, zatrudniające 26 tys. osób, trzeci rok z rzędu zanotowały dodatni wynik finansowy - zysk netto wyniósł 68,7 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz