DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biopaliwa: Upomnienie Komisji UE dla Finlandii

Autor:
Źródło:
Data: 2005-08-03


YLE Internet z 28.07.2005 podał, że KE upomniała Finlandię za opieszałość we wprowadzaniu na rynek biopaliw. Zgodnie z unijną strategią biopaliwa powinny do końca 2005 roku stanowić dwa procent wszystkich dostępnych dla zmotoryzowanych paliw płynnych.

Finlandii, podobnie jak i prawie połowie pozostałych państw członkowskich, bardzo jeszcze daleko do osiągnięcia tego celu. Nadinspektor Jukka Saarinen z ministerstwa handlu i przemysłu przyznaje, że rząd zajął pasywną postawę w kwestii biopaliw, ponieważ ich wejście do obrotu detalicznego oznaczałoby idący w dziesiątki milionów euro spadek wpływów budżetowych z tytułu podatku akcyzowego.
Tradycyjne paliwa płynne są bowiem obłożone wysoką akcyzą, a realizacja założeń Komisji UE wymagałaby całkowitego odejścia od objęcia biopaliw podatkiem akcyzowym. W praktyce używanie pojazdów zasilanych biopaliwami lub gazem ziemnym jest w Finlandii niemożliwe.
W parlamencie 188 z 200 posłów popiera inicjatywę ustawodawczą zgłoszoną przez Pekkę Vilkkuna w sprawie ułatwień we wprowadzaniu na rynek pojazdów na biopaliwa i gaz. Vilkuna wyraził przekonanie, że nowelizacji przepisów uda się dokonać na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz