DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo po I półroczu podtrzymuje prognozę wyników

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-08-02


Pfleiderer Grajewo SA po pierwszym półroczu podtrzymuje prognozę na 2005 rok, która zakłada osiągnięcie przez grupę ponad 1 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz rentowność operacyjną na poziomie około 16 proc.

Poinformował we wtorek dziennikarzy prezes Grajewa Paweł Wyrzykowski.

"Jeśli chodzi o ten rok, to jesteśmy umiarkowanymi optymistami. Sądzimy jednak, że w tym roku powrócimy do modelu sprzed 2004 roku i drugie półrocze będzie lepsze niż pierwsze" - powiedział prezes.

"Prognozy na ten rok są realne" - dodał.

W 2004 roku sezonowość sprzedaży została zakłócona wzmożonym popytem przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

W drugim kwartale 2005 roku sama spółka Grajewo zanotowała wobec analogicznego okresu 2004 roku spadek sprzedaży do 138,9 mln zł z 145,5 mln zł, zysku operacyjnego do 18,9 mln zł z 27,3 mln zł oraz zysku netto do 16,8 mln zł z 21,8 mln zł.

Po pierwszym półroczu spółka miała 289,4 mln zł sprzedaży, 30,7 mln zł zysku operacyjnego oraz 27,1 mln zł zysku netto.

Natomiast grupa zanotowała w drugim kwartale 217,5 mln zł przychodów, 33,2 mln zł zysku operacyjnego, 23,9 mln zł zysku netto. Pierwsze półrocze zamknęła 447,7 mln zł sprzedaży, 64,6 mln zł zysku operacyjnego i 43 mln zł zysku netto.

Firma podaje skonsolidowane wyniki od tego roku.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki firmy były utrzymujące się wysokie ceny drewna, ok. 30 proc. wyższe w porównaniu z drugim kwartałem 2004 roku.

Wyrzykowski poinformował jednak, że ceny surowca w drugim kwartale 2005 roku spadły o około 4 proc. wobec pierwszego kwartału tego roku. Nadal jednak utrzymują się na poziomie o około 20 proc. wyższym niż w czwartym kwartale 2004 roku.

Na wyniki spółki wpłynął też kurs euro/zł.

Wzrost cen surowca zaniżył wynik operacyjny grupy w pierwszym półroczu o 23,1 mln zł, a efekt kursowy o 14,4 mln zł.

W drugim kwartale grupa kontynuowała realizację programu działań, mających na celu minimalizację negatywnych czynników wpływających na działalność operacyjną grupy. Prezes poinformował, że w drugim kwartale program ten przyniósł 6,9 mln zł oszczędności, a w ciągu pierwszego półrocza w sumie 8 mln zł.

"W drugim półroczu liczymy też na co najmniej 8 mln zł oszczędności" - poinformował Wyrzykowski.

Prezes pytany o politykę dywidendową, podtrzymał zapowiedź, że zarząd może jednorazowo zaproponować ograniczenie wielkości dywidendy do 50 proc. rocznego zysku, prawdopodobnie w przypadku podziału zysku za 2005 rok.

"Maksymalna wypłata dywidendy to nasz cel, to się nie zmienia. Ze względu na intensywny program inwestycyjny możemy ograniczyć wypłatę dywidendy do 50 proc. zysku. (...) Jest duże prawdopodobieństwo, że za 2005 rok możemy zaproponować takie ograniczenie" - powiedział Wyrzykowski.

Firma od trzech lat przeznaczała na dywidendę cały zysk.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz