DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Drewno: Rada ma ustalać ceny

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-08-02


Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska nie chcą proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki zmian systemu sprzedaży drewna. O te zmiany zabiegają od dawna właściciele tartaków.

Ministerstwo Gospodarki na skutek skarg od przedsiębiorstw przemysłu drzewnego postanowiło zmienić system sprzedaży drewna. Jedna z najpoważniejszych zmian to powołanie - planowane na wrzesień - przez ministra środowiska rady konsultacyjnej, która będzie nadzorowała ustalanie cen drewna przez Lasy. W jej skład mają wejść przedstawiciele kilku resortów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Lasów Państwowych. W regionalnych dyrekcjach Lasów mają być powołane regionalne rady leśno-drzewne, złożone z leśników i odbiorców drewna, które ustalać będą ceny w umowach wieloletnich. Te ceny mają być cenami wywoławczymi w przetargach. Kolejna zmiana to obowiązek podpisania przez Lasy umów wieloletnich z odbiorcami drewna, którzy kupują co najmniej 5 tys. m sześc. drewna rocznie. Mieliby oni prawo do kupowania od 95 proc. do 105 proc. drewna dostarczonego w roku poprzednim, zależnie od wielkości pozyskanego w danym roku surowca. Propozycja zakłada, że nowi klienci Lasów oraz zakłady, które zwiększają moce produkcyjne, będą mieli gwarancję dostaw surowca.

Lasy Państwowe są zmianom przeciwne. Na spotkaniu, które odbyło się kilka tygodni temu w Ministerstwie Gospodarki, przedstawiciele Lasów Państwowych i wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak oświadczyli, że zmian nie poprą. - Zapisy w projekcie rozesłanym do konsultacji przez Ministerstwo Gospodarki nadawały radzie kompetencje dotyczące kształtowania niektórych elementów rynku surowca drzewnego. Negatywne stanowisko Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w tej sprawie wynika z faktu, że propozycja ta jest sprzeczna z obowiązującym prawem - wyjaśnia rzecznik Lasów Państwowych Przemysław Przybylski.

- To jest system, o który od dawna zabiegamy - mówi Bogdan Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. - Po pierwsze, zapobiega nieuzasadnionemu wzrostowi cen, jaki miał miejsce w tym roku. Po drugie, będziemy mieli stabilizację dostaw. Przemysł tartaczny jest bardzo przestarzały. Dopiero od dwóch lat ma dodatnią rentowność, a chcemy modernizować zakłady. Bez gwarancji dostaw na kilka lat żaden bank nie udzieli kredytu na ten cel. Jeśli mamy przetrwać konkurowanie z nowoczesnymi zakładami zachodnioeuropejskimi, musimy inwestować.

Według naszych rozmówców z przemysłu tartacznego i papierni, z którymi Ministerstwo Gospodarki konsultuje projekt, resort pracuje nad rozporządzeniem, które miałoby wprowadzić te zmiany. - Zapewniano nas, że będzie to rozporządzenie Rady Ministrów, ponieważ Ministerstwo Środowiska jest przeciwne projektowi. Znalazłaby się w nim delegacja dla ministra środowiska do powołania rady i zmiany statutu Lasów Państwowych, by umożliwić wprowadzenie zmian - dowiedziała się "Rz" od osoby zaangażowanej w projekt. Ale Ministerstwo Gospodarki do prac nad projektem rozporządzenia się nie przyznaje. - Nie opracowujemy takiego dokumentu - powiedziano nam w biurze prasowym resortu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz