DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

ITD - pierwsze kompleksowe badania zużycia drewna w Polsce

Autor: dja
Źródło:
Data: 2005-08-01


Ponad 70% wytworzonych produktów drzewnych kierowane jest w Europie do sektora budowlanego. Ile drewna trafia do budownictwa w Polsce? Czy są to głównie wyroby z drewna litego czy kompozyty z materiałów drewnopochodnych? Jak kształtuje się jednostkowe zużycie materiałów drzewnych w różnych wyrobach stosowanych w budownictwie? Jakie nowe trendy pojawiają się w materiałach drzewnych wykorzystywanych w tej dziedzinie?

Aby uzyskać odpowiedź na te pytania Instytut Technologii Drewna w Poznaniu przeprowadza badania w ramach dwóch projektów badawczych.

Pierwszy z nich to: "Modelowe wskaźniki zużycia materiałów drzewnych o różnym stopniu przetworzenia i miejscach zastosowania" projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. W jego realizacji uczestniczą - oprócz pracowników ITD - również specjaliści z Akademii Rolniczej, Centrum Budownictwa Szkieletowego oraz Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów "Polskie Okna i Drzwi". Z wynikami analiz autorzy zapoznają nas w końcu roku, a całość efektów badań znajdzie się w przygotowywanej monografii.

Drugi projekt realizowany pod nazwą: "Budownictwo stymulatorem rozwoju rynku materiałów i wyrobów drzewnych", realizowany jest ze środków statutowych Instytutu Technologii Drewna, zakresem badań obejmuje: ocenę sytuacji w sferze krajowego budownictwa oraz w gospodarce remontowo-odtworzeniowej.

Badaniami objęto podstawowe wyroby wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych, tj.: budynki i budowle, elementy konstrukcji budowlanych, elementy do prac budowlanych, elementy wyposażenia wnętrz, materiały podłogowe, stolarkę budowlaną otworową.

Analizowanymi obszarami zastosowań materiałów i wyrobów drzewnych w budownictwie są sektory: mieszkaniowy (budynki zbiorowe, indywidualne), użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, teatry, kina, hotele itp.), usługowo-handlowy (budynki transportu i łączności, handlowo-usługowe, magazynowe itp.), przemysłowy (budynki i hale produkcyjne itp.), pozostały.

Wyników badań można oczekiwać w końcu bieżącego roku. Autorzy przewidują cykl publikacji w prasie branżowej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz