DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Żegnaj, papierze...

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-28


Nadchodzi e-papier! Tradycyjne książki, gazety ("lub czasopisma") zastąpią wkrótce płachty z ciekłych kryształów.

Zagładę przynosi im e-papier. Wykonany z tworzywa sztucznego, wyświetla litery i ilustracje. Jego przewaga nad tradycyjnym polega na tym, że ową treść można dowolnie zmieniać. Zamiast więc po przeczytaniu wyrzucać gazetę do kosza, wystarczy odłożyć ją na półkę. Nazajutrz, przy porannej kawie, znajdziemy w niej nowe informacje.
Trochę będzie szkoda tego charakterystycznego miłego szelestu, zapachu świeżego druku, tej magii, jaką emanuje papier od prawie dwóch millenniów (wynalazł go Chińczyk Cai Lun w roku 105). Nie żałujmy jednak róż, gdy płoną lasy. Ilość celulozy, jaką trzeba zużyć codziennie tylko do produkcji gazet, jest zatrważająca, a przecież ścięte drzewa musiały rosnąć latami. Zagłada lasów (ich powierzchnia stale się kurczy) nie jest jedynym powodem, dla którego produkcję papieru coraz częściej uznajemy za barbarzyństwo. Nie mniej ważne jest duże zużycie wody – coraz bardziej deficytowej przecież – oraz zatruwanie naturalnego środowiska ściekami i szkodliwymi gazami. Jest szansa, aby tego uniknąć.

E-papier, opracowany w laboratoriach Fujitsu, to prawdziwy przełom w pracach nad substytutem tradycyjnych stron. Relatywnie cienki – ma zaledwie 0,8 mm grubości – składa się z trzech warstw ciekłych kryształów w barwach podstawowych, co zapewnia większą żywość prezentowanych kolorów niż przy zwyczajowym stosowaniu filtrów. I „druk”, i kolorowe ilustracje są bardzo dobrej jakości. Co więcej, w przeciwieństwie do ekranów LCD obraz nie ulega zniekształceniu przy wygięciu e-papieru lub naciśnięciu nań. Zmienianie wyświetlanej treści otwiera wiele możliwości.

www.ozon.pl/tygodnikozon_2_10_390_2005_15_1.html


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz