DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pfleiderer AG przejmuje Grupę Kunz

Pfleiderer

Autor:
Źródło: Pfleiderer
Data: 2005-07-21


15 lipca 2005 zarząd niemieckiego koncernu Pfleiderer AG, wiodącego dostawcy dla przemysłu meblarskiego w Europie, podpisał umowę dotyczącą przejęcia Grupy Kunz.

Pfleiderer AG przejmuje kontrolę nad zakładami produkującymi materiały drewnopochodne Kunza w Niemczech, Kanadzie i USA. Grupa Kunz osiągnęła w 2004 roku sprzedaż w wysokości ok. 556 mln EUR oraz EBITDA (amortyzacja+zysk operacyjny) na poziomie ok. 85 mln EUR, przy zatrudnieniu wynoszącym 1.800 pracowników.

W ramach akwizycji Pfleiderer przejmuje w Niemczech trzy zakłady produkcyjne:

- nowoczesną fabrykę płyt wiórowych w Ebersdorfie (Turyngia) i mniejszą fabrykę płyt wiórowych w pobliżu Stuttgartu. Łączne zdolności produkcyjne obu fabryk wynoszą 750 tys. m3 płyty wiórowej rocznie.

- jedną z najwydajniejszych w Europie fabryk MDF położoną w Baruth z rocznymi zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 450 tys. m3 MDF i HDF. Fabryka posiada własną elektrownię i jest obok przejętego w 2004 r. zakładu w Niddzie drugą fabryką MDF wchodzącą w skład Pfleiderera.

Dodatkowo Pfleiderer przejmuje zakłady produkcyjne w Ameryce Północnej należące do Grupy Kunz poprzez spółkę Uniboard Canada. Przejęcie tych zakładów otwiera Pfleidererowi dostęp do bardzo atrakcyjnego rynku amerykańskiego z dużymi perspektywami rozwojowymi. Uniboard posiada 9 zakładów, gdzie produkowane są m.in. płyty wiórowe, MDF i panele podłogowe: 8 fabryk w Kanadzie (z czego 7 w regionie Quebec, jedna w Ontario), a jedna z fabryk zlokalizowana jest w stanie Ohio w USA.

Uniboard istnieje od 1982 r i przez 20 lat stał się liderem rynku wyrobów drewnopochodnych w Ameryce Północnej, specjalizując się w produkcji płyt meblowych. Uniboard posiada kilka dobrze rozpoznawalnych marek i jest jednym z najważniejszych dostawców na rynku amerykańskim i kanadyjskim. Umowa pomiędzy Pfleiderer AG i Grupą Kunz wymaga jeszcze akceptacji odpowiedniej instytucji antymonopolowej.

Cena, za którą Pfleiderer AG przejmie zakłady Grupy Kunz, wynosi ok. 212 mln EUR. Transakcja zostanie sfinansowana za pomocą kredytu.

Z chwilą przejęcia większości zakładów Kunza Pfleiderer AG staje się koncernem o zasięgu światowym, dostawcą kompleksowej oferty materiałów dla przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz. Wielkość mocy produkcyjnych plasuje Pfleiderera na 5 miejscu na świecie wśród producentów płyt wiórowych oraz na 2 miejscu na świecie wśród producentów płyt wiórowych kierowanych do meblarstwa i wyposażenia wnętrz.

Zarząd Pfleiderer AG prognozuje, że integracja działalności w ramach produkcji wyrobów drewnopochodnych Pfleiderer Engineered Wood i Kunz przyniesie dla całej grupy obroty rzędu 1,4 mld EUR w 2006 r. (800 mln przypadnie na Pfleiderera – Niemcy, Europę Zach. i Wsch., 600 mln wygenerują zakłady wchodzące dotychczas w skład Grupy Kunz).

W Polsce koncern reprezentują dwa przedsiębiorstwa: notowane na GPW Pfleiderer Grajewo S.A. oraz Pfleiderer Prospan S.A.

"Grupa Pfleiderer AG realizuje ambitną politykę inwestycyjną, rozwija działalność w nowych segmentach i rośnie dynamicznie. W naszej ocenie, przejęcie Kunza nie wpłynie bezpośrednio na pozycję rynkową i sytuację polskich spółek Pfleiderera. Grupa Kunz nie prowadziła bowiem działalności w naszym regionie" – mówi Paweł Wyrzykowski, Prezes Zarządu Pfleiderer Grajewo S.A. i Pfleiderer Prospan S.A. "Bardzo korzystnym dla nas elementem wiążącym się z tym przejęciem, jest duże doświadczenie Grupy Kunz w segmencie płyt MDF. Zostanie ono na pewno wykorzystane w zarządzaniu naszym nowopowstającym zakładem MDF w Polsce." – dodaje.

Pfleiderer AG na rynku europejskim do tej pory posiadał 5 fabryk w Niemczech: w Guetersloh, Arnsberg, Leutkirch, Neumarkt i Niddzie. W Polsce – spółki Pfleiderer Grajewo S.A. oraz Pfleiderer Prospan S.A. W 2006 roku nastąpi otwarcie nowej fabryki w rosyjskim Nowgorodzie budowanej przez Pfleiderer Grajewo S.A. Obroty części Pfleiderer AG produkującej materiały drewnopochodne w 2004 r. wyniosły ok. 759 mln EUR zaś EBITDA ok. 79 mln EUR. Fabryki tej branży Pfleiderera zatrudniają obecnie 3.475 pracowników.

Pfleiderer Grajewo S.A. jest jednym z największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych oraz oklein (folii meblowych i filmów melaminowych) w Polsce. Spółka powstała w 1974 roku, a jej akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 roku. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabył europejski lider branży produktów drewnopochodnych spółka Pfleiderer AG z Niemiec. Głównym odbiorcą produktów spółki jest branża meblarska, do której kierowane jest blisko 100% sprzedaży. Posiadając ugruntowaną pozycję w kraju, Grajewo znaczną część swojej produkcji eksportuje, głównie na rynki wschodnie. Zdolności produkcyjne spółki wynoszą ok. 620.000 m3 rocznie.

Pfleiderer Prospan S.A. z siedzibą w Wieruszowie powstał w połowie lat 70-tych. Prywatyzacja firmy nastąpiła w 1997 roku. Pfleiderer Prospan SA jest obecnie nowoczesnym producentem płyt meblowych oraz oklein, co jest między innymi wynikiem przeprowadzonego w latach 1996–1999 programu inwestycyjnego i wprowadzenia technologii ciągłego prasowania "conti". Zdolności produkcyjne spółki wynoszą 490.000 m3 rocznie. Obie spółki posiadają wspólny zarząd i kierownictwo średniego szczebla. W wyniku odkupienia akcji od Pfleiderer Holzwerkstoffe, od grudnia 2004 roku Pfleiderer Grajewo S.A. jest właścicielem 56,7 % akcji Pfleiderer Prospan S.A.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz