DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe: Podsumowanie półrocza

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2005-07-21


Podsumowanie sytuacji Lasów Państwowych po pierwszym półroczu oraz ustalenia ze spotkania kierownictwa LP ze związkami zawodowymi były głównymi tematami wczorajszej narady kierownictwa z dyrektorami RDLP.

Dobre półrocze
Dyrektor generalny LP Janusz Dawidziuk określił kondycję Lasów Państwowych w połowie 2005 roku jako dobrą. Większość zadań z dziedziny zagospodarowania lasu realizowana jest zgodnie z planem. W ochronie lasu uwidacznia sie zmiana najczęściej zwalczanych owadów - dziś są to foliofagi dębu, rośnie też powierzchnia zwalczania chrabąszczy.

Wolniej niż planowano wykorzystywane są środki inwestycyjne. Przyczyną mogą być wciąż trwające procedury (m.in. przetargowe), które zakończą się w drugim półroczu. Także sprzedaż zbędnych mieszkań była na poziomie niższym od zakładanego. Janusz Dawidziuk za jeden z większych problemów uznał wciąż nieskuteczną walkę z zaśmiecaniem lasów. Sytuację ma poprawić 6 mln złotych przekazanych na akcję "Czysty las".

Rynek drzewny
Sytuację na rynku drzewnym podsumował dyr. Tomasz Wójcik. Zarówno pozyskanie, jak i sprzedaż drewna w pierwszym półroczu osięgnęły wartości zbliżone do ujętych w planie, choć nieco mniejszą sprzedaż zanotowano w wypadku drewna tartacznego (gł. liściastego). Dyrektor J. Dawidziuk zapowiedział możliwość zawierania dłuższych umów dla odbiorców drewna na rynkach regionalnych. Dyrektor podkreślił że stworzenie silnego sektora leśno-drzewnego, w którym współpracować będą LP i partnerzy z przemysłu drzewnego leży także w interesie Lasów Państwowych.

O 30 proc. w prównaniu z rokiem 2004 zmiejszył się eksport drewna, wciąż największym odbiorcą jest Austria. Z kolei import drewna wyraźnie rośnie - w I kwartale tego roku do Polski sprowadzono tyle drewna, co w całym pierwszym półroczu roku 2004 (głównie z Niemiec, Białorusi, Słowacji i Ukrainy).

Nagrody i podwyżki
Dyrektor J. Dawidziuk przedstawił też ustalenia ze spotkania kierownictwa LP ze związkami zawodowymi działającymi w LP. Efektem spotkania jest m.in. podniesienie od 1.09.05 o 30 zł stawki wyjściowej, a także wypłacenie nagrody w wysokości 2000 na jednego zatrudnionego (wysokość nagrody ustalą kierownicy jednostek). Kierownictwo LP zaproponowało również „wykupienie” prawa do deputatu opałowego polegające na podwyżce wynagrodzenia zasadniczego.

Nowy członek Bractwa Leśnego
Przy okazji narady odbyła się też uroczystość wręczenia kordelasa leśnika polskiego. Nowym członkiem Bractwa Leśnego został przewodniczący SLD,były minister rolnictwa, Wojciech Olejniczak.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz