DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ubiegłoroczny boom na okna spowodował przeszacowanie produkcji

PAP

Autor: pb
Źródło: PAP
Data: 2005-07-20


Przeszacowanie popytu na okna i drzwi wywołane ubiegłorocznym wiosennym boomem na materiały budowlane, wynikającym ze zmian podatku VAT, spowodowało, że obecnie większość producentów ma problemy ze zbytem swoich wyrobów.

Taką informację podał na konferencji prasowej wiceprezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów "Polskie Okna i Drzwi", Robert Klos.

Od 1 maja 2004 r. VAT na materiały budowlane wzrósł z 7 do 22 procent.

Jak szacuje Związek, wyniki sprzedaży I kwartału 2005 r były na tle roku 2004 wyraźnie gorsze. W I kwartale tego roku producenci sprzedali o 59 proc. mniej szyb zespolonych i 45 proc. mniej stolarki drewnianej.

Przedstawiciele branży zwracają jednak uwagę, że już od kwietnia tego roku wyraźnie wzrosła liczba zamówień, przywracając tradycyjny cykl handlowy w branży, gdzie większość obrotu towarowego odbywa się w II i III kwartale.

"Z dużymi obawami oczekiwali polscy producenci okien i drzwi rozwoju sytuacji rynkowej w 2005 roku. Po kiepskim pierwszym półroczu wielu z nich teraz zaczyna optymistycznie patrzeć w przyszłość" - powiedział w środę PAP Klos.

Dodał, że można się spodziewać, iż sezon jesienny będzie tradycyjnym okresem wzmożonej sprzedaży okien i drzwi oraz wymiany tych wyrobów przed końcem roku. Jak wyjaśnił, przewidywana dobra koniunktura pod koniec roku, to także wynik ostatniego roku zastosowania odliczeń ulgi remontowo-budowlanej.

"Oczekujemy, że sumaryczna sprzedaż drzwi w roku 2005 przekroczy 11 mln mkw., a okien zamontujemy ponad 8 mln mkw." - powiedział Klos.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz