DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wzrost produkcji przyspieszył

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-19


Produkcja przemysłowa w czerwcu przyspieszyła w ujęciu rocznym do 4,6% w stosunku do maja i w kolejnych miesiącach możliwe jest ustabilizowanie dynamiki na poziomie pięciu procent, uważają ekonomiści ankietowani przez agencję ISB.

Ankietowani przez ISB ekonomiści spodziewają się rocznej dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej w przedziale 1,5-7,8% przy średniej na poziomie 4,6%.

W maju produkcja przemysłowa spadła o 4,8% w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 0,9% w porównaniu do maja 2004 roku.

„Jeżeli chodzi o produkcję, to mamy do czynienia z dwoma czynnikami. Pierwszy, dominujący, to liczba dni roboczych. W czerwcu mieliśmy o dwa dni robocze więcej niż w maju” – powiedział Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Wojciech Kuryłek z Kredyt Banku zwraca na uwagę na jeszcze jeden z powodów niskiego ciągle wzrostu produkcji.

„Przyspieszenie produkcji wynika z większej liczby dni roboczych niż w czerwcu 2004. Wzrost jest jednak nadal słaby z powodu słabego popytu wewnętrznego i umocnienia złotego z jakim mieliśmy do czynienia w czerwcu, co ograniczyło marże eksporterów” – stwierdził ekonomista.

Poprawa jednak będzie widoczna.

„Oprócz efektu dni roboczych, nastąpiła poprawa ogólnej sytuacji gospodarczej. Wzrosła produkcja samochodów i czerwiec był na pewno lepszy od maja” - uważa Kalisz.

Jego zdaniem średnia dynamika produkcji na poziomie 5,0% jest możliwa do utrzymania w ciągu następnych miesięcy.

„Wzrost produkcji przemysłowej na poziomie pięciu procent to nie jest zły wynik. Gdyby nam się udało utrzymać ten średni poziom, to byłoby bardzo dobrze. Naszym zdaniem ta dynamika może do końca roku wynosić właśnie ok. 5% średnio” – powiedział Kalisz.

„Dużo będzie zależało także od tendencji w zakresie kursu walutowego. Gdyby okazało się, że złoty zaczyna się wzmacniać, to miałoby niekorzystne przełożenie na produkcję na przełomie roku i w roku następnym” – dodał.

Kuryłek z Kredyt Banku także ocenia, że wzrost produkcji przemysłowej ukształtuje się w ciągu najbliższego półrocza na średnim poziomie ok. 5,0%.

„Produkcja przemysłowa w ciągu najbliższego pół roku może rosnąć w tempie ok. 5%. W drugim kwartale PKB wzrośnie o 2,5%” – uważa ekonomista.

Zdaniem Kalisza wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w II kw. ukształtuje się na poziomie 3,0%.

„Nadal duża niepewność dotyczy inwestycji, naszym zdaniem inwestycje ruszą w drugim półroczu, by w efekcie PKB w całym roku wzrósł o 3,7%, osiągając w czwartym kwartale ponad 5%” - powiedział Kalisz.

Tymczasem Kuryłek ocenia, że wzrost PKB w całym roku wyniesie ok. 3%.

„Jakieś ożywienie w drugim półroczu będzie, ale bez fajerwerków” – stwierdził ekonomista Kredyt Banku.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o produkcji przemysłowej w czerwcu we wtorek, 19 lipca, o godzinie 16:00.

Instytucja PP w VI r/r (dynamika %)
BGŻ 1,5
BPH 2,8
PKO BP 4,4
Millennium 4,4
Citibank 5,0
BZ WBK 7,8
BRE Bank 5,4
Pekao 4,5
ING 5,5
ŚREDNIA 4,6

ISB, onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz