DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Magnetyczny przekręt

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-19


Polskie giełdy, targowiska oraz internetowe aukcje mają nowy przebój: magnesy neodymowe. Licznik na wodę czy prąd przestaje bić, kiedy przyczepić do niego takie cudo. I choć jest to po prostu narzędzie kradzieży, ludzie wyrywają sobie magnesy z rąk - donosi Gazeta Wyborcza.

Magnes neodymowy to krążek o średnicy 12 cm. Moc przyciągania ma tak dużą, że jest w stanie zakłócić pracę urządzeń pomiarowych: zegarków, liczników, wodomierzy. I dzięki temu robi furorę w Polsce. Cena: 14 zł w hurcie. Albo 30 zł u pana Tadeusza na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. - Nigdy nie handlowałem tak dobrym towarem - twierdzi. - Dziennie potrafię ich sprzedać ponad sto.

Obok stolika tablica z czerwonym napisem: "Uwaga: zabrania się stosowania magnesów neodymowych w pobliżu liczników, może to zakłócić ich pracę". - Dzięki temu nikt nie może mi zarzucić, że robię coś nielegalnego - wyjaśnia pan Tadeusz.

Zakłady energetyczne na Śląsku i w Częstochowie problem z magnesami neodymowymi mają już od kilku miesięcy. Nieumiejętnie użyty magnes uszkadza licznik - wskazuje on zużycie energii kilkakrotnie większe niż zazwyczaj. Tarcza pomiarowa nie zatrzymuje się nawet po wyłączeniu prądu. Kilkoro mieszkańców podczęstochowskiej Blachowni skarżących się na zbyt duże zużycie prądu zamiast uwzględnienia reklamacji dostało rachunki na kilka tysięcy złotych za wymianę licznika. Powód? Plaga kradzieży za pomocą magnesów. Zakład energetyczny nie jest w stanie tego udowodnić, ale w kilku przypadkach bez ekspertyz założył, że anomalie w pracy liczników to efekt działania magnesu. I obciążył odbiorców kosztami naprawy.

Co począć z magnesami? Tradycyjne liczniki indukcyjne należałoby wymienić na cyfrowe, odporne na działanie magnesów. Dystrybutorzy się jednak do tego nie kwapią. Szacuje się, że liczników u odbiorców komunalnych jest około 30 mln.

Gazeta Wyborcza


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz