DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wkrótce rozporządzenie w sprawie biopaliw

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-15


Rozporządzenie, które umożliwi wprowadzenie biokomponentów do paliw płynnych zostanie wydane w trybie pilnym w najbliższych 2-3 tygodniach - poinformował minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Wprowadzenie biokomponentów do obrotu dotychczas jest niemożliwe, gdyż nie ma norm, które określałyby ich jakość. Wydanie stosownych przepisów leży w gestii ministra gospodarki.

"Rozmawiałam z ministrem Piechotą; zapewnił mnie, że w trybie pilnym rozporządzenie zostanie wydane. Przyczyną opóźnienia był brak badań na podstawie, których ustalone byłyby wymagania dla biokomponentów" - powiedział minister Pilarczyk.

Dodał, że Piechota zadeklarował, iż rozporządzenie zostanie wydane w oparciu o normy obowiązujące w innych krajach członkowskich UE.

PSL w piątek - jak powiedział Marek Sawicki - złoży skargę do Komisji Europejskiej na polski rząd, który - według Stronnictwa - nie realizuje unijnej dyrektywy w sprawie biopaliw.

W miniony czwartek Komisja Europejska zarzuciła Polsce zbyt mały - planowany na koniec 2005 r. - udział biopaliw na polskim rynku paliwowym. KE wszczęła postępowanie o naruszanie przepisów w tej sprawie. Polska jest w gronie 6 państw, które nie wywiązały się z dyrektywy w tej sprawie.

Dyrektywa, na którą powołuje się PSL przewiduje, że udział biopaliw w ogólnej ilości sprzedawanych paliw płynnych na rok 2005 powinien być nie mniejszy niż 2 proc., a w roku 2010 powinien przekroczyć 5,25 proc. Polski rząd ustalił w tym roku minimum na poziomie 0,5 proc.

Pilarczyk uważa, że rozporządzenie, które wkrótce zostanie wydane, "załatwia sprawę", bo umożliwia wprowadzenie biopaliw do obrotu.

Minister podkreślił, że unijna dyrektywa, jest zaleceniem, ale każdy z krajów może samodzielnie ustalić udział biopaliw w ogólnej ilości sprzedawanych paliw płynnych. Polski rząd ustalił ten udział na poziomie 0,5 proc. biorąc pod uwagę dotychczasowe niskie zaangażowanie firm w produkcji tych paliw. "Gdyby była ustawa o biopaliwach, to zaangażowanie musiałoby być większe" - dodał.

Zdaniem ministra Pilarczyka, nie ma obaw, że zabraknie w Polsce surowca do produkcji biopaliw. Łatwo można zwiększyć produkcję rzepaku nawet do 1,7-1,8 mln ton, zaznaczył.

PAP


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz