DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zapłacimy za złą ustawę o VAT

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-15


Ustawa o zwrocie VAT za materiały budowlane może stać się źródłem nadużyć i powodem oskarżenia Polski o omijanie unijnego prawa. Narazi też budżet na straty - informuje "Rzeczpospolita.

Ustawa o zwrocie VAT dla budujących lub remontujących to legislacyjny bubel. Nie dość, że burzy system podatkowy i może stać się źródłem nadużyć, to jeszcze da powód do oskarżenia Polski o omijanie prawa Unii Europejskiej. A dodatkowo narazi budżet państwa na straty - pisze "Rzeczpospolita".

Z dobrodziejstw tej ustawy może chcieć skorzystać nawet 10 mln osób, a jej skutki finansowe są trudne do przewidzenia. Ministerstwo Finansów szacuje, że w ciągu najbliższych trzech lat ulga ta kosztować będzie budżet w sumie ok. 4 - 4,5 mld zł.

Zwrot VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych zwolniony będzie od podatku dochodowego, a niektóre osoby fizyczne skorzystają na tym podwójnie.

Wystarczy np. mieć własną firmę i prowadzić księgę przychodów i rozchodów, aby wydatki związane z remontem czy budową wpuścić w koszty uzyskania przychodów - i to razem z VAT, jeżeli przedsiębiorca nie płaci tego podatku lub jest z niego zwolniony. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by potem po raz drugi wystąpił o zwrot tego podatku z urzędu skarbowego.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz