DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Inwestycje IKEA w Rosji

Rzeczpospolita, Reuters

Autor: p.r.
Źródło: Rzeczpospolita, Reuters
Data: 2005-07-09


Duży popyt w Rosji na dobra konsumpcyjne skłonił szwedzką firmę IKEA do opracowania planów budowy ogromnych centrów handlowych w całym kraju.

Pierwsze takie centrum o nazwie Mega, uruchomione w Moskwie w 2002 r., przyciąga rocznie ponad 45 mln klientów, zapewniając mu pierwsze miejsce na świecie pod względem popularności. Powodzenie następnych w Moskwie i Petersburgu skłoniło Szwedów do dalszego rozwoju. Rzeczniczka grupy w Moskwie Irina Wanienkowa podkreśla wyjątkowy sukces kompleksu Mega.

IKEA planuje uruchomienie 20 podobnych placówek do 2010 r. Szwedzi przeznaczą 2 mld dolarów na to przedsięwzięcie, co razem da ok. 5,3 mld dolarów nakładów w Rosji w ciągu 5 lat. System budowy jest podobny jak w Polsce. IKEA kupuje działkę, stawia własny pawilon, a następnie pozwala innym firmom (Zara, Stockmann, Promod, Benetton) budować własne sklepy. Wanienkowa podkreśliła, że IKEA spodziewa się zwrotu poniesionych nakładów w ciągu 3 - 4 lat.

Handel detaliczny w Rosji rozwija się gwałtownie. W 2004 r. jego wartość wzrosła o 31 proc., w tym roku ma poprawić się o 20 proc. W prowincjonalnych miastach, takich jak Saratow, Woroneż, Irkuck, handel detaliczny jest nadal zacofany, sklepy mało atrakcyjne, brak wyrobów o wysokiej jakości po konkurencyjnych cenach, a obsługa klientów wręcz grubiańska. Centra handlowe, takie jak Mega, z placami zabaw dla dzieci, lokalami gastronomicznymi i kinami przyciągają zachodnie sieci detaliczne, które liczą na klientów z klasy średniej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz