DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Inwestowanie w ziemię coraz bardziej opłacalne

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-05


W Polsce rok po integracji z UE można jeszcze kupić 1 hektar gruntów rolnych za niecałe 6 tys. zł, podczas gdy w Holandii trzeba zapłacić prawie 18 razy, zaś w sąsiednich Niemczech 15 razy więcej. W ciągu najbliższych lat ceny ziemi w naszym kraju mogą wzrosnąć o kilkaset procent.

Z analizy raportu „Rynek nieruchomości rolnych po integracji z UE” przygotowanego przez M. Krzystyniaka i T. Zagórskiego z Zespołu Gospodarowania Zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że ceny gruntów w Polsce w związku z integracją z Unią Europejską w przyszłości mogą znacznie wzrosnąć. Wyraźnym tego sygnałem jest zanotowana ostatnio podwyżka cen gruntów rolnych, traktowanych już nie tylko jako środek produkcji, ale jako lokata kapitału.
Szczególnie ceny gruntów na tle cen notowanych w krajach „starej Unii” pozwalają mieć nadzieję, że lokata w ziemię będzie dobrą inwestycją. Systematycznie rośnie także liczba zawieranych transakcji, chociaż tutaj wzrost nie jest tak wyraźny jak w przypadku cen. Wszystko więc wskazuje na to, że rynek nieruchomości rolnych w Polsce w przyszłości nadal będzie rozwijał się w kierunku osiągnięcia cen w Europie Zachodniej. W krajach starej Unii ceny od lat utrzymują się na względnie stałym poziomie i są wielokrotnie wyższe od cen w Polsce. Za 1 ha ziemi rolnej w Holandii i Belgii trzeba zapłacić 106 800 zł, w Niemczech 89 000 zł, w Irlandii 42 730 zł, w Wielkiej Brytanii 40 950 zł, a we Francji 33 820 zł.
(...)

Grunty rolne idą w górę
Gazeta Prawna - Nieruchomości: Nr 129 (1494)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz