DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Duński rynek pracy jest modelowy dla innych państw europejskich

Autor:
Źródło:
Data: 2005-07-04


W dniu 29.06.2005r. w dzienniku Politiken ukazał się artykuł Stiga Orskova zatytułowany "OECD: Dania przykładem" poświęcony duńskiemu rynkowi pracy.

Według raportu przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Dania posiada jeden z najlepiej zorganizowanych i rozwijających się rynków pracy, który powinien być traktowany jako modelowy dla innych państw europejskich, borykających się z problemem bezrobocia.

Aktualnie stopa bezrobocia wynosi w tym kraju około 5 %, co w porównaniu z wiodącymi krajami Europy, takimi jak Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania, gdzie sięga ona 10 % i więcej, jest bardzo dobrym wynikiem. Zdaniem ekspertów (OECD), inne kraje powinny uczyć się od Duńczyków i wykorzystywać ich rozwiązania. Podkreślają oni jednocześnie, że tak pozytywne rezultaty udało się osiągnąć Danii dzięki restrykcyjnym reformom zapoczątkowanym w latach 90-tych przez centro-lewicowy rząd premiera P. Nyrup Rasmussena. Polegały one m.in. na ograniczeniu licznych przywilejów dla bezrobotnych, przy jednoczesnym zachęcaniu ich do powrotu do pracy, poprzez projekty, pozwalające im na przekwalifikowanie zawodowe.
Polityka taka pozwoliła na redukcję bezrobocia o około 7 %. Według oceny obecnego ministra pracy C. Hjorta Fredriksena, do przyczyn zmniejszenia bezrobocia w Danii należy zaliczyć również postawę związków zawodowych godzących się na reformę przestarzałej struktury rynku pracy. Zdaniem ministra, duński sukces w walce z bezrobociem jest kombinacją elastyczności reguł zwalniania pracowników oraz wysokiego poziomu przywilejów państwowych połączonych z aktywną polityką władz na rzecz intensyfikacji aktywizacji zawodowej.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz