DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Firma IKEA przed sądami

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-07-01


Szwedzki gigant meblowy IKEA odpowie przed sądem na zarzut nielegalnego kopiowania wzorów wyrobów innych producentów i sprzedawania ich pod swoją marką.

IKEA przegrała niedawno proces w USA, wytoczony jej przez producenta latarek. Sąd uznał wysunięte przez niego oskarżenia o plagiat i IKEA musiała zapłacić mu odszkodowania.

Obecnie toczą się sprawy o plagiat, wytoczone IKEI przez szwedzkie firmy - Hasta, wytwarzającą zasłony okienne, firanki i wyposażenie do ich zawieszania oraz przez Babybjoern AB. Ta druga produkuje wyposażenie przeznaczone dla dzieci do 3 lat. Eksportuje swoje wyroby do 23 krajów a wiosną br. otrzymała doroczną Wielką Nagrodę Eksportu, wręczaną przez króla.

Do wystąpienia przeciwko IKEA szykuje się też znany szwedzki projektant mebli Bodil Griwell, który twierdzi, że koncern skopiował przed rokiem wzór zaprojektowanego przez niego kuchennego stołka barowego. IKEA sprzedaje go za ułamek ceny, którą Griwell uzyskiwał za swój model w salonach meblowych.

IKEA nie chce oficjalnie komentować tych spraw twierdząc, że dopiero sądy je rozstrzygną. A jej rzecznik prasowy Tina Bjoereman powiedziała, iż przy tak ogromnym asortymencie wyrobów, wytwarzanych dla koncernu na całym świecie, podobne jednostkowe wypadki mogą się zdarzać.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz